Кулеба розповів, коли Арбітражний трибунал займеться справою про захоплення Росією трьох українських кораблів

Розгляд Арбітражним судом справи про захоплення Росією трьох українських кораблів у районі Керченської протоки 2018 року розпочнеться 11 жовтня
 

Михайло Хомченко

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав цю справу визначальною не тільки для України та Росії, а й для світу.

Кулеба висловив упевненість у тому, що за цим позовом Росію притягнуть до відповідальності, передає Depo.ua із посиланням на Twitter міністра.

"Україна доводить фактами і юридичними позиціями, що абсолютний імунітет військових кораблів є основоположним принципом і обов’язком згідно з міжнародним морським правом, має дотримуватись всіма країнами, а його порушення караються", – зазначив Кулеба.

Нагадаємо, що 25 листопада 2018 року російські прикордонні кораблі здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України та захопили три українських кораблі - "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу".

Російський прикордонний корабель "Дон" протаранив буксир "Яни Капу". Внаслідок цього в нашого судна був пошкоджений двигун. "Дон" також отримав ушкодження.

Росія заблокувала Керченську протоку, відкрила вогонь по українських суднах через що "Нікополь" та "Бердянськ" втратили хід, а "Яни Капу" був змушений зупинитися.

Близько 20:50 за київським часом, катери разом з екіпажем були захопленні спецпідрозділами ФСБ Росії.

Російські силовики стверджували, що українські кораблі "порушили їх кордон". Українці ж говорили, що повідомляли росіян про прохід через Керченську протоку. І мали право згідно із угоди про спільне використання Азовського моря між Україною та Росією.

Міжнародна спільнота, зокрема голови МЗС країн ЄС, а також політики з США підтримали Україну.

П'ятий президент України Петро Порошенко звернувся до Росії з вимогою негайно звільнити українських моряків.

У ЗМІ з'явилися фотографії ушкоджень лівого борту катера "Бердянськ". Так, у рубці, покритою броньованою сталлю, утворився рваний отвір діаметром 20-30 см. Такий отвір міг з'явитися через потрапляння снарядів 30×165 мм зенітної автоматичної гармати АК-630 росіян. Експерти зробили висновки, що військові країни-агресора вели вогонь на ураження екпіпажу катера. 

Згодом ЗМІ оприлюднили список 24 українських моряків, які перебувають в полоні у російських окупантів.

27 листопада окупаційний суд Сімферополя арештував 15 моряків, а 28 листопада - обрав запобіжний захід у вигляді арешту в СІЗО ще дев'яти українським морякам, захопленим в полон у Керченській протоці.

7 вересня 2019 року відбувся обмін полоненими між Україною і Росією за системою "35 на 35". Серед тих, хто повернувся в Україну, були й незаконно затримані 25 листопада 2018 року у Керченській протоці 24 українські моряки. Наразі ж в Україну повертаються і кораблі. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua