Настав час прорвати російську блокаду в Чорному морі. Як це зробити – пояснює Курт Волкер
Блокада росією вільної морської торгівлі в Чорному морі прирівнюється до піратства або, принаймні, до його загрози, і країни заходу мають нарешті її припинити
Таку думку висловив колишній спецпредставник США в Україні Курт Волкер у публікації на порталі СЕРА, пише Depo.ua.
На переконання американського дипломата, навіть коли зернова угода діє нормально, дозволяючи обмежений потік експорту зерна, вона створює правовий фасад, який узаконює військові дії росії щодо блокування всього іншого українського морського експорту. Прийнявши приховані погрози рф топити торгові судна під іноземним прапором у міжнародних водах, Захід дозволив цим Кремлю успішно шантажувати світ. Тому зараз настав час з боку розвинених країн покласти край такому виду піратства, застосувавши весь наявний арсенал механізмів.
"Зернова угода надає росії безпрецедентну роль у нагляді за чорноморським судноплавством, незважаючи на те, що вона має юридичні претензії лише на 10% берегової лінії Чорного моря та є учасником Конвенції Монтре, яка була розроблена для забезпечення свободи торгівлі через протоки Босфор і Дарданелли. Конвенція покладає на Туреччину, а не на росію, роль забезпечення свободи судноплавства", — відзначає Волкер.
За словами дипломата, настав час припинити подібні піратські дії рф у Чорному морі. США, Велика Британія, Нідерланди, країни G7, ЄС і всі союзники по НАТО повинні вимагати, щоб росія негайно відмовилася від своїх загроз нормальному комерційному судноплавству в міжнародних водах Чорного моря, що дозволило б українським портам повернутися до повноцінної роботи.
Серед практичних кроків Курт Волкер пропонує:
- західним союзникам — збільшити зусилля з розмінування в Чорному морі, надавши відповідні технічні засоби;
- західним урядам — запровадити програми страхування від воєнних ризиків для судноплавних компаній, які ведуть пряму торгівлю з Україною (страхування має покривати як судна, так і вантаж);
- країнам НАТО — брати участь в операціях, які не створюють загрози свободі судноплавства в міжнародних водах Чорного моря, щоб підтримувати принцип безперешкодного транзиту.
"Нарешті, країни НАТО повинні попередити, що будь-які атаки будь-якої організації на комерційне судно в міжнародних водах Чорного моря вважатимуться актом піратства і не допускатимуться. Згідно з міжнародним правом, на такі атаки можна відповісти прямою військовою відповіддю. Країни НАТО мають засоби для цього, навіть якщо їхні кораблі не заходять у Чорне море", — відзначив американський дипломат.
"Підтримка свободи судноплавства в Чорному морі узгоджується з довгостроковою політикою Сполучених Штатів та інших країн і в основному служить економічним, а не військовим цілям. Було б неймовірно нахабно та невиважено з боку росії атакувати міжнародні судна у відкритих водах Чорного моря. Настав час визнати, що росія блефує і назавжди відкрити Одеські порти", — резюмував колишній спецпредставник США в Україні.
Нагадаємо, раніше президент Українсько-чеської торгової палати Петр Крогман висловив думку, що Україні потрібно відмовитися від зернової угоди та не дослухатися до вимог росії, яка блокує судноплавство у Чорному морі, адже сама рф несе не менші ризики, якщо наважиться застосувати зброю щодо комерційних суден.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua