Відповідь Заходу на ультиматуми Росії узгоджується з Києвом
Письмові відповіді США та НАТО на ультиматуми Росії узгоджуються з Україною
США активно консультуються з Києвом щодо письмової відповіді, яку очікує Москва на свої вимоги щодо нерозширення НАТО та зменшення військової присутності Альянсу в Європі.
Про це повідомив на брифінгу 25 січня речник Державного департаменту Нед Прайс, передає Depo.ua.
За його словами, США не тільки повідомили українську владу та надали превʼю викладених пунктів, а й фактично запитали її відгуки та включили їх до відповіді.
"Тож сюрпризів не буде. Для НАТО не буде сюрпризів, для наших європейських союзників не буде сюрпризів, сюрпризів для наших українських партнерів не буде також", – заявив представник Держдепу.
Прайс зауважив, що Штати дуже конкретні в тому, щоб не йти на поступки у питанні "відкритих дверей" НАТО – тобто вимоги Москви гарантувати, що блок не братиме нових членів у Європі, зокрема й Україну.
"Але ми також чітко висловились щодо розміщення наступальних ракет, транспарентності, навчань, ширшого контролю за озброєнням, де, якщо це робиться на взаємній основі, є потенціал для укріплення колективної трансатлантичної та безпеки. Це області, де ми абсолютно чітко заявили, що готові до діалогу", – зауважив він.
Додамо, що документ із відповіддю Москві наразі ще не направлений.
Про координацію США та України у питанні підготовки відповіді Москві розповів і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час брифінгу сьогодні, 26 січня.
"Ми продовжуємо тісну координацію з нашими союзниками та партнерами, як у контексті консолідованої протидії російській агресії, так і у світлі підготовки відповідей США і НАТО на російські ультиматуми. Ми чудово знаємо, що наші партнери скажуть РФ, все це нам відомо і з нами скоординовано.
Минулої п'ятниці я провів телефонну розмову з державним секретарем США, він подзвонив одразу після своєї зустрічі з Сергієм Лавровим. Ентоні Блінкен зазначив, що Вашингтон буде готовий надати письмову відповідь Москві цього тижня. Після чого не виключає чергового контакту з російською стороною для продовження обговорення", – розповів український міністр.
За словами Кулеби, дипломати зараз працюють над тим, щоб спонукати Росію до зниження напруги біля кордонів з Україною.
"Важливо, що дипломатичний трек контактів з Росією продовжує працювати. Поки говорять дипломати, гармати мовчать. Разом з партнерами ми активно працюємо над спонуканням Росії до зниження напруги. Американська сторона вбачає потенціал для діалогу в таких аспектах, як вдосконалення колективної безпеки, підвищення транспарентності для зміцнення довіри між сторонами, зменшення ризиків військових зіткнень, посилення контролю над озброєннями. Але все це, звісно, за умови дотримання Росією принципу взаємності", – наголосив очільник МЗС,
Нагадаємо, у грудні, на тлі стягування озброєння і військових до українських кордонів, Кремль висунув Заходу вимогу гарантувати, що Україна та інші європейські держави не будуть членами НАТО. Москва також заявила, що вимагає виведення військ НАТО із країн, що долучились до Альянсу після 1997 року, зокрема з Болгарії та Румунії.
НАТО і його держави-члени відхиляють можливість Росії диктувати, кого брати чи не брати до Альянсу і де розміщувати війська, але кажуть, що готові на компроміси в питаннях контролю над озброєнням та масштабів військових навчань у Європі.
Захід пообіцяв Росії надати письмову відповідь на її вимоги. Вона очікується вже цього тижня.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua