Перший день візиту Зеленського до Вашингтона: Які угоди уклали Україна та США

У перший день візиту президента Володимира Зеленського до Вашингтона було підписано низку двосторонніх угод між Україною та США

Редактор стрічки новин
Перший день візиту Зеленського до Вашинг…
Фото: president.gov.ua

У межах робочого візиту Зеленського до США було підписано низку угод щодо стратегічного оборонного партнерства, науково-технічного співробітництва, безпеки космічних польотів, захисту інформації, а також прикордонної безпеки.

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на прес-службу Офісу президента.

Угода щодо стратегічних основ оборонного партнерства

Як розповіли в ОП, у присутності Зеленського уклали рамкову угоду між Міністерством оборони України та Міністерством оборони США щодо стратегічних основ оборонного партнерства. Ця угода створює умови для суттєвого посилення співпраці між двома державами у сфері оборони, забезпечує міжнародно-правову підтримку з боку США суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, спільну протидію російській агресії, а також сприяє набуттю Україною членства в НАТО.

"Рамкова угода щодо стратегічних основ оборонного партнерства підтверджує ключові принципи та визначає амбітні цілі двосторонніх відносин України та США у сфері оборони", – йдеться у повідомленні.

Серед іншого, шляхом підтвердження непохитної підтримки з боку США суверенітету й територіальної цілісності нашої держави, а також засудження російської окупації Криму та агресії на сході України; визначення подальших кроків взаємодії Міноборони України та Міноборони США для підвищення військового потенціалу й готовності нашої держави до збереження територіальної цілісності, прогресу на шляху взаємосумісності з НАТО та сприяння регіональній безпеці; підтвердження сталої підтримки права України визначати свій майбутній зовнішньополітичний курс, незалежний від зовнішнього втручання, зокрема у прагненні України до вступу в НАТО, як це засвідчили США та союзники в Комюніке за підсумками саміту Альянсу в червні 2021 року.

З метою продовження роботи для досягнення вказаних цілей на період до грудня 2026 року двосторонні оборонні відносини будуть зосереджені на підтвердженні того, що двостороння співпраця в галузі безпеки, а також підтримка США, включно з повноцінною програмою тренувань та навчань, ефективно допомагають Україні протидіяти російській агресії; проведенні реформ у секторі оборони відповідно до принципів і стандартів НАТО; сприянні виконанню положень стратегії розвитку оборонної промисловості та реалізації реформ з метою задоволення потреб Збройних Сил України; поглибленні співпраці в Чорноморському регіоні з метою забезпечення свободи судноплавства та ефективної протидії загрозам і викликам у всіх сферах військової діяльності; посиленні співпраці в галузі кібербезпеки; більш тісному партнерстві оборонних розвідувальних спільнот.

Угода щодо стратегічних основ оборонного партнерства між Україною та США - підписання

Фото: president.gov.ua

Угода про проекти у сфері досліджень, розробок, випробувань і оцінки

Також у рамках візиту було підписано угоду між урядами України та США про проекти у сфері досліджень, розробок, випробувань і оцінки. Ця угода засвідчує фундаментальне поглиблення співпраці між двома країнами у науково-технічному та військово-технічному напрямах і сприяє розбудові міжнародно-правових основ для укладення контрактів з реалізації спільних науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт у оборонній сфері.

"Документ створює умови для впровадження передових оборонних технологій, започаткування проектів у сфері модернізації озброєння та військової техніки із залученням інвестицій американської сторони та передбачає реалізацію заходів з проведення тестувань озброєння і військової техніки з використанням обладнання та технологій, яких немає в Україні", – розповіли в ОП.

Зазначається, що угода дасть можливість залучати українські науково-дослідні установи до виконання проектів американської сторони, просування продукції та послуг обох держав на ринках третіх країн з урахуванням стандартів країн – членів НАТО та дозволяє використання новітнього обладнання, яке відсутнє в Україні, для проведення науково-дослідних робіт, перевірки результатів та оцінки їхньої ефективності.

Меморандум про взаєморозуміння у сфері безпеки космічних польотів

Крім того, було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Космічним командуванням Міністерства оборони США щодо співпраці у сфері безпеки космічних польотів і надання послуг та інформації з космічної ситуаційної обізнаності.

Зазначається, що цей документ розширює розвиток українсько-американського співробітництва новим напрямом, відповідає участі України в реалізації космічної програми "Артеміда" під проводом США, відкриває для нашої держави додаткові можливості в контексті намірів щодо підготовки власної ракети-носія для майбутніх комерційних запусків, системно сприятиме поновленню колишніх або укладенню нових двосторонніх домовленостей між Україною та США в космічній сфері.

Зеленський і Білл Нельсон США

Фото: president.gov.ua

Угода про встановлення лінії захищеного зв’язку

Також у Вашингтоні було укладено угоду між Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Державним департаментом США про встановлення лінії захищеного зв’язку.

"Документ передбачає наявність лінії захищеного зв’язку, забезпечує стабільний спеціальний канал комунікації між Україною та США, демонструє збереження й зміцнення двосторонньої довіри між Києвом і Вашингтоном, відповідає спільним українсько-американським інтересам щодо укріплення миру й міжнародної безпеки, сприяє зменшенню загроз та підвищує ефективність виконання причетними національними урядовими підрозділами їхніх функцій", - поінформували у Офісі президента.

Угода щодо використання інформації про тих, хто подорожує

Державна прикордонна служба України та Митна та прикордонна служба США уклали угоду між урядами країн щодо використання інформації про тих, хто подорожує.

"Це черговий крок до підвищення рівня прикордонної та національної безпеки як України, так і США і визначний крок стратегічного партнерства", – зазначається у повідомленні.

В ОП розповіли, що відповідно до угоди Україні буде надана допомога в розгортанні Системи автоматизованого націлювання ATS-GLOBAL, що є ефективним інструментом з аналізу ризиків. Це технічне й програмне забезпечення сприятиме якісній перевірці мандрівників і виявленню осіб з високим ризиком причетності до терористичних загроз чи транскордонної злочинності, а також ідентифікації міжнародних злочинців.

"Досягнуті домовленості також встановлюють індивідуальні та організаційні обов'язки щодо безпеки даних, оновлення профілів ризиків та створення нових, обмін інформацією, нормативне врегулювання інформаційних відносин", – додали в ОП.

Спільна заява щодо посилення двосторонньої співпраці у сферах енергетики та клімату

У присутності Зеленського підписано два документи в енергетичній галузі.

Зокрема, міністр енергетики України Герман Галущенко та міністр енергетики США Дженніфер Гренхольм підписали спільну заяву Департаменту енергетики Сполучених Штатів Америки та Міністерства енергетики України щодо посилення двосторонньої співпраці у сферах енергетики та клімату, яка передбачає посилення двосторонньої взаємодії у питаннях покращення належного корпоративного управління на державних підприємствах енергетичного сектору України, зокрема шляхом залучення міжнародних незалежних наглядових рад.

"Заява також фіксує готовність Сполучених Штатів допомагати Україні в питаннях розвитку більш конкурентоспроможних та прозорих енергетичних ринків, декарбонізації економіки та забезпечення енергетичної безпеки й експортного потенціалу держави шляхом розробки та впровадження комплексного плану енергетичного сектору, який передбачає взаємовигідну співпрацю у сферах ядерної енергетики, сонячної та вітрової енергії, водню, накопичення енергії, уловлювання, використання та зберігання вуглецю, кібер- і фізичної безпеки, а також інших технологій", – розповіли в ОП. 

Меморандум щодо будівництва ядерного реактора

Т. в. о. президента НАЕК "Енергоатом" Петро Котін і президент, виконавчий директор компанії Westinghouse Electric Патрік Фрагман підписали меморандум про взаєморозуміння між компаніями. Документ передбачає залучення технології компанії Westinghouse Electric щодо будівництва ядерного реактора проекту АР1000 з електричною потужністю близько 1,1 ГВт.

Зазначається, що реалізація меморандуму відкриє можливість залучити інвестиції для будівництва п'яти блоків вартістю до $30 млрд – окрім урахування прямих інвестицій, буде локалізована частина виробництва, бюджет отримає додаткові податкові надходження.

Підписання угод України і США щодо енергетики

Фото: president.gov.ua

Підсумки першого дні візиту Зеленського до США підбила і посол України у цій країні Оксана Маркарова, про що вона розповіла на своїй сторінці у Facebook. 

За її словами, цей день був "насичений не тільки зустрічами і подіями, а й багатьма результатами". 

маркорова про перший день візиту Зеленського у США

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський прибув з візитом до Вашингтона 31 серпня. Зустріч Зеленського з президентом США Джо Байденом відбудеться сьогодні, 1 вересня. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme