Учасники саміту "Кримської платформи" підписали декларацію: Про що у ній йдеться

За підсумками саміту "Кримської платформи", який відбувся, сьогодні, 23 серпня у Києві, учасники ухвалили підсумкову декларацію

Надія Клочко

Документ засуджує окупацію Криму та містить пункт про додаткові санкції проти Росії.

Про це повідомив на брифінгу президент Володимир Зеленський, передає Depo.ua.

Президент також передав текст декларації журналістам. Глава держави подякував делегатам за участь і закінчив свій виступ словами, що головна теза декларації: Крим– це Україна.

Зокрема, згідно з текстом декларації, учасники саміту підписали документ, в якому засудили дії Росії і анексію нею Кримського півострова, керуючись міжнародним правом, і підтвердили "прихильність суверенітету, політичній незалежності, єдності та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, включаючи її територіальні води", повідомляє "Радіо Свобода".

"Учасники міжнародної "Кримської платформи" не визнають і продовжують засуджувати тимчасову окупацію та незаконну анексію Криму, що становить прямий виклик міжнародній безпеці з серйозними наслідками для міжнародно-правового порядку, що захищає територіальну цілісність, єдність та суверенітет всіх держав", – йдеться в декларації.

В документі також вказано, що учасники "Кримської платформи" "засуджують постійні порушення та зловживання та систематичні необґрунтовані обмеження прав людини та основних свобод, з якими стикаються жителі Криму, такі як право на мирні зібрання, права на свободу вираження поглядів та переконань, релігійних свобод, асоціацій, обмеження можливості знаходити, отримувати та поширювати інформацію, а також втручання та залякування, з якими стикаються журналісти, правозахисники та адвокати у своїй роботі, тривалу мілітаризацію Криму, що підриває безпеку та стабільність у регіоні Чорного моря, перешкоди навігаційним правам і свободам, що реалізуються відповідно до міжнародного права, включаючи перешкоджання вільному проходу суден через Керченську протоку до Азовського моря та з нього, а також підкреслюють, що такі перешкоди мають негативні економічні наслідки для українських портів в Азовському морі та міжнародних торгових потоків, продовження зміни демографічної структури на окупованому півострові шляхом переселення громадян Росії до Криму".

Учасники ухвалили рішення встановити Кримську платформу як "консультативний та координаційний формат" з метою мирного припинення тимчасової окупації Росією Криму та міста Севастополя та відновлення контролю України над цією територією у повній відповідності до міжнародного права.

"Розглянути подальші політичні, дипломатичні та інші обмежувальні заходи щодо Російської Федерації, якщо це передбачено юрисдикцією кожного учасника та відповідно до процедур, коли це доречно", – вказують підписанти.

Учасники платформи наголошують на заклику до Росії "виконувати свої зобов’язання як окупаційної держави, згідно з міжнародним гуманітарним правом та іншим чинним міжнародним правом, закликати Російську Федерацію негайно припинити всі порушення та зловживання правами жителів Криму та забезпечити повний та безперешкодний доступ до Криму для встановлених регіональних та міжнародних механізмів".

Серед іншого, сторони задекларували можливість підтримки економічних, інфраструктурних та екологічних проєктів, які сприяли б подальшому розвитку регіонів України, що прилягають до тимчасово окупованого Кримського півострова, ..."визнати роль національних парламентів у вирішенні питань тимчасової окупації Криму та заохочувати координацію діяльності щодо Криму між національними парламентами, а також у межах міжпарламентських асамблей".

У підсумку делегати кажуть, що "будь-яка зміна статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як невід’ємної частини суверенної території України не визнається і не буде визнана", та закликають Російську Федерацію до конструктивного залучення до діяльності міжнародної Кримської платформи.

Нагадаємо, сьогодні, 23 серпня, у Києві відбувся установчий саміт "Кримської платформи".  Участь у заході взяли делегації із 46 країн. 

Раніше президент Володимир Зеленський анонсував, що офіси "Кримської платформи", які працюватимуть задля деокупації Криму, діятимуть не лише в Україні, а й у низці інших країн.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua