Шерман про переговори у Женеві: Росія не взяла на себе жодних зобов'язань

У США припускають, що Москва може використати безуспішні переговори у Женеві як привід, аби заявити, що дипломатія не спрацювала

Надія Клочко

Росія не взяла на себе зобов'язань щодо деескалації на українському кордоні після двох раундів дипломатичних переговорів, що відбулися цього тижня.

Про це заявила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, передає Depo.ua з посиланням на CNN.

За її словами, зустріч у форматі Ради Росія – НАТО в середу закінчилася "тверезим закликом союзників з НАТО до Росії" відповісти на можливості, які пропонує міжнародна спільнота для деескалації ситуації на кордоні з Україною, і обрати шлях дипломатії.

Шерман додала, що США та їхні західні союзники поки що не знають, яку мету переслідує президент Росії Володимир Путін.

У своїх заявах російські офіційні особи припустили, що Москва може вдатися до воєнних дій, якщо політичні зусилля не увінчаються успіхом. Це попередження пролунало через день після того, як військові РФ провели навчання з бойовою стрільбою біля кордону.

"Коли сьогодні вранці повідомляють про навчання з бойовою стрільбою, то що це? Ідеться про вторгнення? Ідеться про залякування? Це спроба підривної діяльності? Я не знаю. Але це не сприяє досягненню дипломатичних рішень", – сказала Шерман.

Вона наголосила, що жодних зобов'язань щодо деескалації (з боку РФ, – ред.) не було й немає. Водночас не було й заяви, що деескалації  не буде.

Шерман припустила, що росіяни самі не знають, як збираються діяти після дипломатичних переговорів зі США та НАТО.

За її словами, США та їхні союзники з НАТО ще раз дали зрозуміти, що вимога Росії не дозволяти Україні вступати в НАТО не має сенсу, підкреслила Шерман під час переговорів. За її словами, важко зрозуміти, як Росія може відчувати загрозу з боку України, коли має найбільші звичайні збройні сили в Європі.

Нагадаємо, заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко заявив про готовність Кремля до деескалації ситуації в Україні. За його словами, Росія піде на деескалацію ситуації навколо України за умови виконання Мінських угод. Він також зауважив, що для деескалації НАТО має припинити військове сприяння Україні. 

Як відомо, 9 січня у Женеві (Швейцарія) відбувся перший раунд переговорів США і Росії щодо "гарантій безпеки". 10 січня сторони мали двосторонній діалог щодо стратегічної стабільності. Перемовини проходили за зачиненими дверима й тривали майже вісім годин

За результатами зустрічей і переговорів з Росією, які вже відбулись, державний секретар США Ентоні Блінкен виключив можливість поступок у питанні територіальної цілісності України. Він наголосив, що переговори ведуться не для того, аби піти на поступки перед загрозою вторгнення РФ в Україну через вісім років після того, як вона окупувала Крим.

Водночас голова російської делегації – заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков – заявив, що Росія фактично поставила перед Заходом ультиматум – НАТО має відмовитись від "матеріального освоєння" (озброєння) цілої низки країн. Йдеться про держави, які увійшли до складу Альянсу після 1997 року (за останні 25 років) – фактично, про всі постсоціалістичні країни. Втім, сам Рябков, коментуючи шанси втілення таких вимог РФ у реальність, зазначив, що це – малоймовірно.

На 13 січня заплановане обговорення в ОБСЄ.

Читайте також: Відповідь НАТО: Чому тепер Росії доведеться діяти, і чим це загрожує Україні

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua