UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Зеленського просять забрати у Венедіктової "департамент війни"

Правозахисні організації просять президента України Володимира Зеленського забезпечити незалежну роботу департаменту нагляду за кримінальними справами щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту без впливу генерального прокурора Ірини Венедіктової
 

Журналіст відділу новин

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на колективне звернення правозахисних організацій, організацій громадянського суспільства та яке опублікував Центр прав людини ZMINA.

"Ми, представники організацій громадянського суспільства та асоціацій постраждалих від збройного конфлікту, звертаємось до Вас у зв'язку з наказом генеральної прокурорки Ірини Венедіктової про усунення з переліку обов’язків її заступника Гюндуза Мамедова Департаменту", – йдеться в тексті звернення до президента.

Правозахисники впевнені, що такі необґрунтовані рішення не тільки анулюють всі досягнення громадянського суспільства за останні 7 років в області розслідування і переслідування тяжких злочинів, скоєних під час збройного конфлікту в Україні, а й ставлять під загрозу будь-яку можливість для жертв збройного конфлікту домогтися справедливості за скоєні ними тяжкі злочини.

Вони нагадують, що департамент під курируванням Гюндуза Мамедова був створений ще в структурі Генеральної прокуратури в жовтні 2019 року.

"Вперше з 2014 року, тобто з початку збройної агресії РФ проти України, на центральному рівні була систематизована та налагоджена робота щодо виявлення, фіксації та координації розслідувань злочинів проти основ національної безпеки та найтяжчих порушень міжнародного гуманітарного права, що вчиняються на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу", – підкреслюється у зверненні.

Активісти наголошують, що це був єдиний департамент в Офісі генерального прокурора, до якого не було суттєвих питань ні у правозахисників, ні у журналістів, ні в міжнародних партнерів.

"Рішення Ірини Венедіктової усунути найефективнішого процесуального керівника і підпорядкувати Департамент собі є для нас шокуючим, враховуючи те, що вона не має ані відповідних знань, ані досвіду, ані концептуального бачення і розуміння в сфері притягнення до відповідальності за найтяжчі міжнародні злочини", – попереджає громадськість.

Тому правозахисники та громадські організації просять Зеленського забезпечити незалежну та безперешкодну роботу прокурорів "департаменту війни" і їх подальший розвиток.

"Це вже вдруге за останній рік, коли Ірина Венедіктова ставить під невиправдану загрозу роботу департаменту. Для нас це є приводом для сумнівів у її професійності, незалежності та неупередженості та серйозних занепокоєнь щодо реального продовження юридичної протидії агресії РФ проти України", – наголошується у зверненні до Зеленського.

Нагадаємо, 29 червня Ірина Венедіктова підписала наказ і вивела "департамент війни" з підпорядкування заступника генпрокурора Гюндуз Мамедова і передала його в підпорядкування заступник генпрокурора Максиму Якубовському, який раніше був юристом проросійського політика Віктора Медведчука.

Але Якубовський очолював департамент менше доби – 30 червня Ірина Венедіктова передала ці повноваження для самої себе.

Довідка: "Департамент війни" був створений в структурі Генеральної прокуратури в жовтні 2019 року. Ініціатором і ідеологом створення подібного підрозділу на центральному рівні став заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов. Департамент, по суті, є мозковим центром, який формує єдину практику з розслідування тяжких злочинів і грубих порушень прав людини на основі міжнародної практики.

Йдеться про такі військові злочини та злочини проти людяності, як незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби в збройних силах країни-окупанта, мілітаризація дітей, віроломні вбивства, використання "живих щитів", не вибіркові обстріли цивільної інфраструктури та використання заборонених засобів ведення війни, насильницькі зникнення, тортури, примус до праці. Також департамент здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення роботи у кримінальних провадженнях даної категорії.

На сьогодні департамент координує розслідування таких резонансних справ, як захоплення Криму, MH17, Іловайську та Дебальцевську трагедії, захоплення моряків в Керченській протоці, а також катастрофу українського пасажирського літака в Ірані. В цілому, це 160 масштабних кримінальних проваджень по 177 осіб. Обсяг лише окремих справ становить понад 1500 томів, в яких досліджуються події всього періоду ведення РФ агресивної війни проти України. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme