Бурба розповів подробиці розмови з Єрмаком про перенесення операції по "вагнерівцях"

Екс-очільник Головного управління розвідки Василь Бурба розповів подробиці розмови з главою Офісу президента Андрієм Єрмаком про перенесення операції по затриманню так званих "вагнерівців"

Максим Карпенко

За його словами, президент Володимир Зеленський особисто делегував Єрмака до обговорення операції ще від самого початку.

Про це Бурба розповів у записі для передачі "Свобода слова Савіка Шустера", інформує Depo.ua.

"У нашому випадку, за командою президента, у кабінеті окрім мене та нього були голова Офісу, заступник голови Офісу, керівник розвід комітету. У цьому складі відбувалися доповіді. Тобто, це ті особи, які уповноважені президентом. Що відбулося 23 числа? Відбулася доповідь президенту. Втім, ми до президента не потрапили. Було повідомлено, що до нас спуститься, і нас попросили зайти на другий поверх у кабінет голови Офісу. Це напередодні операції, коли йшла фінальна стадія", – сказав він.

Екс-очільник ГУР додав, що під час обговорення перенесення у кабінеті перебувало троє осіб – він, Баранецький та Єрмак.

"Ми до президента піднялися на четвертий поверх, нам було повідомлено його помічниками, що буде з нами розмовляти голова Офісу. Ми провели розмову, нас було троє: я, перший заступник Руслан Баранецький та глава Офісу. Що відбулося – доповідь про зміни в обстановці та доповідь щодо наступного етапу. Тобто, планова доповідь, яку ми робили по нашій операції протягом деякого часу", – зауважив Бурба.

На запитання, як Єрмак міг давати вказівки, екс-очільник ГУР відповів:

"Дуже все просто. У зв'язку з тим, що він був допущений та делегований президентом, я отримав вказівку щодо перенесення фінального етапу. Я не просто отримав вказівку, я отримав відповідь, що це – вказівка президента. Тобто, особа, що була делегована і перед цим була присутня повідомила, що це – команда президента. Письмового наказу не було", – підкреслив він.

Екс-очільник ГУР також вказав, що письмового наказу про перенесення операції не було.

"Нагадую ще раз, ми не можемо без команди президента до нього зайти. Є помічники і охорона, від помічника чітко отримав вказівку – спустіться. Людина приходить і каже, він делегований, не просто послухати, а я від нього отримав вказівку про перенесення. Тобто, у нас не було письмового наказу. В нас була особа, делегована президентом, яка була в матеріалі, чула доповіді, ми від нього отримали вказівку президента України", – додав Бурба.

Водночас він відмовився коментувати ймовірну мотивацію Єрмака та Зеленського щодо перенесення операції.

"Це, на мою думку, неправильно розповідати у студії мотивацію. Взагалі-то, на мою точку зору, операцію неможливо було переносити. Якраз перенесення – один з варіантів, чому в нас трапився провал… Або в нас є "крот". Чому або? Цей провал операції – це тільки ланцюжок тих провалів, які у нас відбуваються за останній час. Людей звільняють, забирають документи прикриття, у командирів груп у липні місяці стріляють в Києві. Тобто, це ланцюг. І мало слідство за рік відповісти, в нас є "крот", чи немає", – зазначив екс-очільник ГУР.

На його думку, існують три ймовірні причини провалу операції. Одна з них – наявність "крота" серед керівництва ОП.

"Це є провал. Які причини провалу? Перша – чи в нас є кріт, який працює на Росію. Друга причина провалу – наша погана підготовка. Третя причина провалу – гарна робота контррозвідки Білорусі. Зі свого керівного погляду можу сказати, що це є провал завдяки людям, які перебувають у владних кабінетах, та на мою думку "зливають" інформацію ворогу", – резюмував Бурба.

Нагадаємо, дещо раніше стало відомо, що Бурбу викликали на допит до СБУ.

Що відомо про справу "вагнерівців"

29 липня 2020 року в Білорусі затримали банду російських найманців, серед яких є бойовики з Донбасу. Уже 14 серпня Олександр Лукашенко, який де-факто виконує обов'язки президента Білорусі, віддав затриманих під Мінськом "вагнерівців" Росії.

18 серпня головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов заявив, що Володимир Зеленський звільнив начальника ГУР МО Василя Бурбу за вимогу розслідувати провал операції із захоплення "вагнерівців", відкладеної главою ОП Андрієм Єрмаком.

22 липня Шевченківський районний суд столиці зобовʼязав Державне бюро розслідувань почати досудове розслідування щодо можливого вчинення главою України Володимиром Зеленським та його оточенням державної зради через зрив операції із затримання членів ПВК "Вагнера".

17 листопада проект Bellingcat оприлюднив розслідування щодо зриву спецоперації з затримання бійців ПВК "Вагнер".

Згідно з висновками розслідування, яке тривало впродовж року, українська військова розвідка планувала захопити 33 найманців російської приватної військової компанії "Вагнер" 25 липня 2020 року. Це мало статися після приземлення їхнього літака, який летів із Мінська до Стамбула, в Україні під вигаданим приводом.

Посадка літака мала стати останнім етапом складної операції військової розвідки за підтримки внутрішніх спецслужб, аби виманити та заарештувати російських найманців, причетних до бойових дій на сході України.

Однак за кілька днів до того, як літак мав вилетіти з Білорусі, президент України Володимир Зеленський досягнув угоди про припинення вогню з Росією та російськими гібридними військами на Донбасі. Вона мала набрати чинності 27 липня і, за даними журналістів, спонукала Офіс президента відкласти операцію на п’ять днів. Про це автори повідомляють із посиланням на колишнього начальника Головного управління розвідки Василя Бурбу та інших колишніх співробітників спецслужб.

За словами Бурби, голова ОП Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень після того, як стало відомо про угоду щодо припинення вогню. Бурба натомість пропонував затримати операцію на чотири дні. Зрештою її вирішили перенести на п’ять днів.

Водночас у Bellingcat визнали, що не змогли підтвердити факти цих переговорів в Офісі президента, адже представники ОП відмовилися від інтерв'ю з розслідувачами. 

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи розслідування Bellingcat про операцію щодо так званих "вагнерівців", заявив, що розслідування майже повністю ґрунтується на "інтерв'ю з кількома відставниками з розвідки та спецслужб, зокрема з паном Бурбою" та не робить жодних висновків про те, що хтось щось "злив". 

Читайте також: "Вагнергейт" за версією Bellingcat: Які проблеми очікують на Зеленського і Єрмака

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua