CNN: США знали про операцію щодо "вагнерівців" та підтримували її

Джерела CNN повідомляють, що операція з затримання "вагнерівців" відбувалася за підтримки США, в тому числі фінансової. У США заперечують

Редактор стрічки новин
CNN: США знали про операцію щодо "вагнер…
Скріншот

Троє колишніх високопоставлених чиновників української військової розвідки розповіли, що операція щодо "вагнерівців" відбувалася "з відома і очікуваної підтримки Сполучених Штатів".

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на публікацію CNN

Представники української розвідки розповіли журналістам, що операція під керівництвом України отримувала  американські гроші, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ.

Водночас високопоставлений чиновник США, з яким поспілкувалися журналісти CNN, заперечує цю інформацію. За його словами, розвідка США знала про операцію, але не була причетною. Співрозмовник припустив, що поширення такої інформації може бути спробою втягнути американські агентства та розділити або навіть перекласти провину за провал української операції.

У публікації також розповідаються деякі деталі самої операції. Зазначається, що українські агенти видавали себе за російську приватну військову компанію, обіцяючи роботу в сфері безпеки, оплачувану вище встановленої норми та пропонуючи вигідний контракт в розмірі 5 тисяч доларів в місяць щодо охорони нафтових об'єктів Венесуели.

За даними телеканалу, на цю приманку потрапили сотні потенційних російських підрядників, які подали заявки на роботу, що надало українській розвідці безпрецедентну можливість виявляти осіб, підозрюваних у військових злочинах.

Один з колишніх офіцерів військової розвідки розповів, що українські агенти стали дзвонити найманцям, які подали резюме та питати чи мають вони якісь докази своєї участі у бойових діях. І вони стали надсилати інформацію, яку уже можна було використати для пред'явлення обвинувачень.

За словами офіцерів розвідки, російські найманці самі почали надсилати докази того, ким вони були, свого військового досвіду і навіть конкретних боїв і інцидентів, в яких вони брали участь, включаючи посвідчення особи і потенційно компрометуючі фотографії і відео, зокрема на сході України.

Зокрема, на одному з таких відео була зображена група бойовиків на сході України, що тримає уламки військового літака, який, за словами джерел, щойно був збитий. Інші заявники пов’язувалися з атакою на літак MH17.

Інший  колишній офіцер української військової розвідки повідомив, що "двоє були присутні при запуску ракети, яка збила MH17. Четверо інших були членами групи, яка збила наш військовий літак і вбила не менше 70 наших кращих людей".

За словами джерел, через те, що прийом з вербуванням на їх веб-сайті залишалося непоміченим, співробітники української розвідки просто вибрали людей, що мають найтісніші і суперечливі зв'язки з Україною, і запропонували їм фальшиві контракти з Венесуелою. За їхніми словами, вони вибрали 28 росіян, імовірно пов'язаних з незаконними діями в Україні, і ще п'ятьох без будь-яких зв'язків. Росіянам сказали, що вони будуть відправлені до Туреччини для транзитного рейсу до Каракаса. Джерела повідомили CNN, що реальний план полягав у тому, щоб доставити їх в Україну, де вони можуть бути заарештовані. Пандемія коронавірусу несподівано змінила план, коли Росія закрила свої кордони. Однак, Москва продовжувала дозволяти поїздки до Білорусі. Згідно з українськими джерелами, новобранців, які нічого не підозрювали, на автобусі доставили по суші до Мінська, звідки, як вони думали, скоро відправляться до Венесуели.

Але в Мінську сталася затримка. Рекрутів на кілька днів поселили до санаторію "Білорусочка"  в 15 хвилинах їзди від Мінська. 

Білоруські силовики затримали "вагнерівців" буквально за декілька годин до запланованого вильоту. Колишній радник президента в Білорусі заявив CNN на умовах анонімності, що білоруська влада спочатку вважала, що групу направили до Білорусі росіяни для дестабілізації країни до майбутніх виборів. Однак після переговорів Лукашенка з Путіним білоруський президент вирішив видати затриманих Росії. 

Згідно з джерелами,  невдача з операцією стала серйозним ударом для української розвідки, яка, за їхніми словами, працювала над тим, щоб зловити російських підозрюваних протягом майже 18 місяців.

Українські офіційні особи не відповіли на запит CNN про коментарі.

Нагадаємо, журналіст-розслідувач видання Bellingcat Христо Грозєв повідомив, що прем'єра фільму Bellingcat про "вагнерівців" запланована на початок наступного року. За його словами, розслідування про спецоперацію українських спецслужб з затримання "вагнерівців" вийде в декількох форматах. Грозев також анонсував, що текстові розслідування вийдуть на CNN вже у вересні.

Незадовго до цього Грозєв заявляв, що розслідування справи під назвою "Вагнергейт" фактично завершене. Але, зазначив він, постійно з'являються нові свідки – у той чи інший бік. Також Грозєв нагадав, що відбуваються певні звільнення людей, причетних до цієї справи, що також впливає на підготовку матеріалів.

Довідка: 29 липня 2020 року в Білорусі затримали банду російських найманців, серед яких є бойовики з Донбасу. Уже 14 серпня Олександр Лукашенко, який де-факто виконує обов'язки президента Білорусі, віддав затриманих під Мінськом "вагнерівців" Росії.

18 серпня головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов заявив, що Володимир Зеленський звільнив начальника ГУР МО Василя Бурбу за вимогу розслідувати провал операції із захоплення "вагнерівців", відкладеної главою ОП Андрієм Єрмаком.

6 вересня народний депутат Володимир Ар'єв оприлюднив протокол СБУ з прізвищами "вагнерівців", а також їхні квитки на рейс до Стамбула.

22 липня Шевченківський районний суд столиці зобовʼязав Державне бюро розслідувань почати досудове розслідування щодо можливого вчинення главою України Володимиром Зеленським та його оточенням державної зради через зрив операції із затримання членів ПВК "Вагнера".

Читайте також: Ліки від німоти: Навіщо Bellingcat знову лякає Банкову фільмом про "вагнерівців"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme