"Психологічний чинник": В НБУ пояснили падіння гривні
Головною причиною виникнення певних перекосів між попитом та пропозицією валюти у січні був психологічний чинник, пов'язаний із геополітичними подіями довкола України та реакцією на них учасників ринку
- Новини Depo.ua
-
18 січня 2022 15:13
Відбулося посилення попиту на іноземну валюту з боку нерезидентів на валютному ринку України.
Про це у коментарі ЕП заявив заступник голови НБУ Юрій Гелетій, інформує Depo.ua.
"Нерезиденти-інвестори в ОВДП продали з початку року облігацій на загальну суму більше 5 млрд грн та купили іноземної валюти на суму $264 млн. Такий обсяг додаткового попиту мав певні наслідки для ситуації на внутрішньому валютному ринку, оскільки був поєднаний з дією окремих сезонних чинників. Зокрема, певний вплив на загальну ринкову кон'юнктуру мали традиційно активні бюджетні видатки у грудні. Крім того, традиційно у січні спостерігається певне зменшення продажу валюти підприємствами АПК. Натомість, обсяги продажу валюти з боку іншої провідної експортної галузі – гірничо-металургійної – лишаються на високих рівнях і наразі не демонструють ознак до зменшення", – пояснив Гелетій.
При цьому він додав, що на даний час валютний ринок України має за собою надійне макроекономічне підґрунтя, а також є значно стійкішим до шоків.
"Більшої стійкості ринку додає і досвід стресової ситуації навесні 2020 року, спровокованої пандемією COVID-19, а також стримана реакція ринку на концентрацію військ Росією біля кордону з Україною у квітні 2021 року", – зазначив представник Нацбанку.
Гелетій заявив, що у прогнозах НБУ, починаючи з 2014 року, постійно враховується ризик ескалації військового конфлікту. За його словами, НБУ має план того, як реагувати на ті чи інші події.
"Національний банк лишається відданим принципам гнучкого курсоутворення із згладжуванням за потреби надмірних курсових коливань. Саме такі підходи визначені в Основних засадах грошово-кредитної політики, і Національний банк суворо їх дотримується попри періодичні ситуативні сплески тиску на валютному ринку в той чи інший бік", – йдеться у позиції НБУ.
За словами Гелетія, у січні 2022 року Нацбанк активно згладжує надмірні курсові коливання шляхом проведення інтервенцій з продажу валюти на ринку. З початку року за станом на ранок 18 січня Нацбанк продав на ринку $581 млн.
"Наявний обсяг валютних резервів (понад $30 млрд.) дозволяє Національному банку, за потреби, продовжувати активно діяти на валютному ринку в послідовний та передбачуваний спосіб для нівелювання тимчасових сплесків. У разі, якщо ситуативні чинники посилюватимуть загрозу для забезпечення стабільності грошової одиниці України та/або фінансової стабільності в більш тривалій перспективі, Нацбанк готовий оперативно вжити додаткових заходів, спрямованих на стабілізацію ринку, із застосуванням комплексу передбачених законодавством монетарних інструментів", – додав Гелетій.
Нагадаємо, 7 жовтня 2021 року в НБУ заявили про значне скорочення міжнародних резервів України.
26 листопада 2021 року МВФ оприлюднив прогноз курсу гривні до 2026 року.
3 грудня 2021 року в НБУ обвал гривні пояснювали стійким переважанням попиту на іноземну валюту над її пропозицією.
Читайте також: Росія вдарила по українській економіці: Що буде з курсом гривні у 2022 році
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News