Що робити українським біженцям: Основна інформація по країнах

За останніми даними, понад 3 млн українців покинули свою Батьківщину через війну і шукають притулку за кордоном

Журналіст стрічки новин
Що робити українським біженцям: Основна…

Найбільше українців, втікаючи від війни, перетнуло кордон з Польщею — понад 1,8 мільйона.

Depo.ua зібрало корисну інформацію про правила в'їзду та перебування українців в інших країнах.

Польща 

 

Якщо у Вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого рецепційного центру. Там ви отримаєте додаткову інформацію про ваше перебування в Польщі, вам нададуть тимчасове житло в країні, а також отримаєте гаряче харчування, напої, базову медичну допомогу та місце для відпочинку.

Обмеження, пов’язані з COVID призупинено. Біженці можуть в'їхати до Польщі без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.

Згідно з неофіційними джерелами, не потрібно мати при собі закордонний паспорт чи посвідчення особи. Однак Данська Рада заохочує людей мати при собі будь-які документи, що посвідчують особу, включаючи національний або міжнародний паспорт, водійські права, свідоцтво про народження дітей тощо.

Особи, які намагаються перетнути польський кордон на авто, мають пересвідчитися у тому, чи відкриті смуги для автомобілів. 27 лютого Державна прикордонна служба України заявила, що Польща не пропускає автомобілі без наявності полісу страхування - "зеленої карти".

Всі українці з чинними паспортами мають право на безкоштовний проїзд у потягах інтерсіті на території Польщі.

Українці зможуть на законних підставах провести у Польщі 18 місяців, термін перебування може бути продовжений ще на 18 місяців – загалом наші громадяни зможуть пробути у Польщі до 3 років. Також українці можуть спокійно працювати у Польщі. Українці матимуть доступ до держпослуг на загальних підставах.

У Польщі створено низку ресурсів для допомоги:

facebook.com/groups/pomocdlaukrainypl 

www.gov.pl/web/ua

Працевлаштування:  www.zielonalinia.gov.pl, www.pracuj.pl/praca?ua=true.

Юридична допомога:

- https://www.facebook.com/groups/prawniczkiiprawnicyukraincom/

- https://czasprawnika.pl/2022/02/25/prawnicy-na-pomoc-ukrainie/

- https://czasprawnika.pl/2022/02/25/prawnicy-na-pomoc-ukrainie/

 Психологічна допомога:

- https://www.facebook.com/groups/828841698514895/discussion/preview

Безкоштовний дитячий телефон довіри з щоденним чергуванням психолога, що володіє українською мовою – 800 121212

Пологова допомога для матерів: medonet.pl.

Словаччина,  https://ua.gov.sk/

Особи з або без закордонного біометричного закордонного паспорту зможуть в’їхати до Словаччини. Однак особи з наявним біометричним закордонним паспортом зможуть в’їхати до Словаччини, пересуватися Словаччиною та всім Європейським Союзом протягом 90 днів.

Резидентам і громадянам третьої країни буде надано транзит через Словаччину, якщо вони мають чинний міжнародний проїзний документ (біометричний закордонний паспорт). Такі особи мають покинути Словаччину протягом 72 годин після в’їзду.

Працюють три прикордонні пункти пропуску, Вишнє Нємецьке, Убля та Вельке Слеменце.

Обов’язковий карантин та реєстрація в системі eHranica припинено. Немає вимоги мати при собі документи про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.

Громадянин України з чинним закордонним біометричним паспортом матиме можливість отримати міжнародний захист (притулок або субсидіарний захист) і право на короткострокове перебування в ЄС на термін до 90 днів. Громадянин України без чинного проїзного документа або взагалі без будь-яких документів матиме можливість подати заяву на міжнародний захист за процедурою ЄС з надання притулку.

Словаччина надає тимчасовий притулок іноземцям навіть без рішення Ради ЄС. Ця процедура не замінює процедуру надання притулку в ЄС. 

Безкоштовний громадський транспорт для громадян України поширюється на міжміські поїзди та приміські автобуси. Словацька залізнична компанія (Železničná spoločnosť Slovensko) запровадила безкоштовний проїзд у поїздах InterCity для громадян України з чинним паспортом. У деяких областях, зокрема, Братиславі та Трнаві, запроваджено безкоштовний проїзд приміським автобусом для українців.

Молдова

 

25 лютого 2022 року в прес-релізі уряду Молдови були наведені такі деталі щодо захисту українських біженців:

  • Громадян України пропускатимуть до Молдови, навіть якщо вони не мають закордонних паспортів, а кордон можна буде перетинати за внутрішнім посвідченням особи. Крім того, для перетину кордону  українцям не потрібна довідка про щеплення від Covid-19. 

  • Діти будуть прийматися на підставі свідоцтва про народження та внутрішніх або закордонних паспортів. 

  • Українським транспортним засобам без полісу зеленої карти дозволять в’їхати в Молдову, однак такі водії повинні будуть придбати поліс протягом 24 годин після прибуття.

  • Зелена лінія, на яку мона подзвонити —  080001527

  • З додаткових питань про притулок у Молдові дзвоніти по гарячій лінії до Правового Центру Адвокатів +373 60574848, +373 60574848, +373 60966760, +373 60238927, +373 79586

Румуніяhttps://dopomoha.ro/uk

З України біженці в'їжджають без візи. Для цього їм необхідний біометричний або національний паспорт.Чоловіків не пускають. Лише жінок з дітьми. Біженці можуть заповнити анкету про надання притулку. Документи, що підтверджують вакцинацію від Covid-19, більше не потрібні. 

 

Станом на 27 лютого 2022 року немає інформації про заборону в'їзду автомобілів на територію Румунії. Особи, які хочуть в’їхати в Румунію на авто, мають мати на увазі вимоги щодо наявності страхового полісу для авто європейського зразку ("зелена карта").

В'їхати в Румунію можна без паспорта чи якщо він прострочений. Потрібне будь-яке посвідчення особи – ІП, посвідчення особи, свідоцтво про народження, прострочений паспорт, у тому числі без будь-яких документів, якщо надається притулок. Від клопотання про надання притулку можна відмовитися пізніше.

Діти можуть в'їхати до країни в супроводі одного з батьків або бабусі, дідуся, інших родичів. В останньому випадку краще мати можливість довести спорідненість, інакше діти будуть вважатися самотніми. Крім того, діти можуть в'їхати самостійно, але вони будуть розміщені в Центрі для біженців і передані органам опіки. Також діти можуть у супроводі одного з батьків виїхати з Румунії.

Перебувати в ЄС можна до 3 років.

Якщо ви в'їхали до Румунії на машині і у вас є грін-карта, що охоплює ЄС/Румунію, все нормально. Якщо ні, то можна оформити спеціальну прикордонну страховку - вона коштує близько 150 євро і діє 30 днів. 

Громадяни України мають право працювати в Румунії протягом 9 місяців без дозволу на роботу, якщо є довгострокова віза для роботи.

Болгарія

На даний момент будь-який громадянин України може подати добровільну заяву про надання статусу тимчасового прихистку тільки в Державній агенції у справах біженців. Їх команди матимуть виїзні робочі місця в Єдиному кризовому центрі  в Морському порту, де кожної середи і четверга з 10:00 до 16:00 ви зможете подати й отримати необхідні документи, що підтверджують статус.

 

Очікується, що в найближчі декілька днів будуть відкриті тимчасові пункти МВС, які також здійснюватимуть послуги надання статусу тимчасового прихистку. Передбачені для цієї мети пункти знаходяться в шести поліцейських відділках Міністерства внутрішніх справ на території Бургасської області – Перший поліцейський відділок і П'ятий поліцейський відділок у Бургасі, Поліцейський відділок-Несебр, Поліцейський відділок-Поморіє, Поліцейський відділок-Созополь, Поліцейський Відділок-Приморско. Такий тимчасовий пункт буде відкритий також і на території морського порту .

Угорщина, ukrainehelp.hu

Ця країна заблокувала доступ біженців без паспортів з 02.03.2022. Пасажирів не пускають на борт літака без паспорта принаймні наразі.

 

Обмеження, пов’язані з COVID, призупинено. Громадянин України може в'їхати до Угорщини без будь-яких документів про COVID вакцинацію

Для перетину кордону на машині необхідний страховий поліс на авто європейського зразка ("зелена карта").

Угорщина відкрила гуманітарний коридор для громадян із сторонніх країн, таких як Іран чи Індія, які втікають з України, пропускаючи їх без візи та доставляючи до найближчого аеропорту Дебрецена. 

Для більшості українських біженців в Угорщині створили форму захисту, відмінну від статуса біженця, – особа, що шукає притулок. Такі люди отримують прихисток в Угорщині майже автоматично. Потрібно лише подати прохання про захист Угорщиною, після чого протягом 45 днів Національне відомство в справах іноземців перевіряє, чи є ця людина громадянином України. Найпростіший спосіб це довести – представити різні документи та ідентифікаційні картки. За відсутності документів процедура слухання потребуватиме більше часу.

Для громадян України в трьох прикордонних областях Угорщини виділили місця в готелях. За відсутності документів під час перетину кордону їм надаватимуть статус біженця.

Отримати допомогу чи консультацію можна, написавши місцевій ГО "Угорський Гельсінський Комітет".

Якщо вас довезли до кордону, то зручніше буде перейти його в Чопі. Там прямо на вокзалі є пункт переходу кордону. Далі сідаєте на електричку до Захоні. В Захоні сідаєте на поїзд до Будапешта. Все безкоштовно, в касах треба показати ваш закордонний паспорт і сказати, що ви з України. На кожному кордоні є волонтери, які вам допоможуть.

Житло можна знайти на цьому сайті - shelterukr.com. Мапа волонтерів, які надають безкоштовне житло - shorturl.at/nqE16. Можна ще писати сюди, але це довше - help.budapest.hu/uk.

Якщо вам швидко потрібно поїсти, їдьте на вокзали, там постійно роздають їжу, це вокзали Keleti palyaudvar та Nyugati palyaudvar.

Для пошуку роботи допоможе ця група facebook.com/groups/275824438020319.

Чехія,  https://www.nasiukrajinci.cz/

У кожній області створено регіональні центри допомоги Україні . Ви можете зареєструватися в центрі, отримати спеціальну довгострокову візу та отримати додаткову допомогу, зокрема проживання.

 

Якщо вам потрібна додаткова інформація, звертайтеся на інформаційну лінію за номером +420 974 801 802.

Вступ до процедури надання притулку не є оптимальним рішенням. Швидше та ефективніше оформити спеціальну довгострокову візу, яка буде оброблятися на затримці. Проте кожен іноземець має право подати заяву про надання притулку .

Статус біженця не надають. Замість цього надають візу терпіння. Віза видається на рік. Вся процедура надання оформлюється на одному місці – спочатку видається віза, потім одразу оформлюється медичне страхування, далі пропонується робота. Термін оформлення – до трьох днів з моменту приїзду в Чехію (обговорюється продовження терміну до 30 днів). Всі, хто отримали візу терпіння, можуть працювати без дозволу на роботу.

Якщо прибуваючі у Чехію мають місце проживання та не бажають оформлювати візу, то їм необхідно зареєструватися як туристи. Термін перебування на території Чехії – 90 днів.

Латвія

 

Громадяни України, які не мають місця для проживання в Латвії, повинні повідомити працівників Держприкордонслужби про необхідність допомоги.

Для перебування та працевлаштування в країні, громадянам України будуть видаватися довгострокові візи з правом працювати в Латвії.

Відсутність медичних документів (сертіфікат вакцинациї, тест на Covid-19) не буде перешкодою для громадян України для в’їзду до Латвії.

Якщо під час прибуття на територію Латвії вам або члену вашої сім’ї потрібна термінова медична допомога, повідомте про це співробітника Держприкордонслужби, який працює на пункті пропуску кордону, або за номером 113.

Подати заявку на отримання притулку можна:

  • у місцях перетину державного кордону;

  • у транзитній зоні аеропорту;

  • якщо ви вже перебуваєте в Латвії, у найближчому територіальному підрозділі Прикордонної служби.

Додатково можна звернутись до Управління зі справ громадянства та міграції Латвії (https://www.pmlp.gov.lv), державної поліції Латвії. Ці установи зв’язуються прикордонною службою протягом трьох робочих днів, щоб ви могли подати заявку. Після звернення із заявкою (крім випадків, коли ви є ув’язненими) вам буде надано посвідчення особи, що шукає притулку.

Статус особи, що шукає притулку дає доступ до:

  • медичного забезпечення (в певних обсягах);
     
  • якщо у вас немає місця для розміщення, вас можуть поселити в центрах відкритого типу;
     
  • особи, розміщені у центрах відкритого типу, які мають недостатньо коштів на харчування, мають право отримувати засоби підтримки в добовому розмірі – 3,00 євро особа/доба в центрі незалежно від віку і сімейного стану (заяву можна подати в самому центрі чи управлінні зі справ громадянства та міграції Латвії). 

 Надання статусу біженця за звичайної процедури триває 4–6 місяців.

Словенія

Громадяни України з біометричним паспортом можуть в’їжджати до Словаччини в рамках безвізового режиму та перебувати у Словаччині без візи максимум 90 днів у будь-який 180-денний період.

 

Якщо українець в’їжджає до Словенії без відповідних документів, він вчинить правопорушення. Однак у таких випадках, враховуючи воєнну ситуацію та поточну ситуацію на території України, поліція враховуватиме індивідуальні обставини проступку, що робить його особливо легким і що спричинило незначну несприятливість. Ефект порівняно з небезпечним для життя особи, яка рятується від збройного конфлікту. У таких випадках і на законних умовах поліція виносить попередження і штрафувати не буде.

Колл-центр для інформації про допомогу біженцям з України надасть інформацію про в’їзд та проживання в Словенії, про порядок визнання міжнародного захисту та інформацію про те, як особи чи організації можуть надати фінансову чи матеріальну допомогу. Телефонувати можна щодня з 8:00 до 18:00. Для дзвінків зі Словенії використовуйте безкоштовний номер 080 41 42, для дзвінків з-за кордону – +386 1478 7530. Адреса електронної пошти info.ukrajina@gov.si.

Ви можете подати заяву на захист в той же день, коли прибули до цієї країни або якомога швидше після прибуття.

 Якщо громадяни України виявлять намір подати заяву про міжнародний захист, вас направлять або доставлять до поліції. Поліція заповнить реєстраційну форму та передасть процедури для подальшої юрисдикції до Міністерства внутрішніх справ Республіки Словенія, Управління міграції.

Італія

Якщо у вас, або ваших дітей нема закордонного паспорта, зверніться в українське консульство для отримання сертифікату, який його заміняє. Якщо ви перебуваєте в регіонах Лаціо, Тоскана, Умбрія, Абруццо, Марке, Сардинія, Молізе, звертайтеся у консульство в Римі. Якщо ви в регіонах Кампанія, Базиліката, Пулья, Сицилія, Калабрія, звертайтеся у консульство в Неаполі. Якщо ви перебуваєте в регіонах Емілія Романія, Фріулі Венеція Джулія, Лігурія, Ломбардія, П’ємонте, Трентіно Альто Адідже Trentino-Alto-Adige, Валле Д’Аоста, Венето, звертайтеся у консульство в Мілані.

Протягом 8 днів зверніться до відділу імміграції Головного комісаріату поліції (Questura) щоб заявити про присутність на території Італії (dichiarazione di presenza) і в майбутньому отримати дозвіл на проживання для возз’єднання сім’ї /гуманітарного притулку.

Зверніться у відділенні медичної служби (ASL) за місцем проживання і зробіть тимчасову картку медичного обслуговування (tessera STP).

Щоб легально залишатися в Італії, українські біженці повинні дотримуватися наступних правил:

  • до 31 березня 2022 року після в’їзду на територію Італії протягом 48 годин треба зробити молекулярний або антигенний тест на SARS-CoV-2;
     
  • протягом п’яти днів після здачі мазка необхідно дотримуватися карантинного режиму та носити маску FFP2;
     
  • до 31 березня 2022 року ви можете користуватися громадським транспортом без обов’язку мати із собою ковід-сертифікат Green Pass. Із собою треба мати маски типу FFP2 і довідку про негативний результат молекулярного тесту.

Українські біженці звільнені від обов’язку мати ковід сертифікат Green Pass лише до 31 березня 2022.

Якщо у вас немає житла в Італії, зверніться у відділення Префектури чи гуманітарні організації.

Якщо ви приїхали в Італію за біометричним паспортом, ви можете перебувати на території Італії протягом 90 днів з моменту в’їзду до Шенгенської зони.

Якщо ви прибули з країни Шенгенської зони, наприклад Польщі, органи влади цієї країни вже поставили штамп про в’їзд у ваш паспорт, то від цієї дати ви повинні відрахувати 90 днів без реєстрації. Якщо ви хочете залишитися в Італії понад 90 днів, зверніться у Головного відділення поліції (Questura).

Якщо у вас нема біометричного паспорта або у вашому паспорті немає штампа, ви повинні звернутися до Головного відділення поліції – імміграційної служби міста (Questura) і задекларувати свою присутність у країні.

Іспанія 

Для в’їзду в Іспанію українцям необхідний закордонний паспорт. Враховуючи те, що країна не межує з Україною, громадянам доведеться прибувати не до пунктів пропуску Іспанії, а перетинати кордон раніше – з Польщею, Словаччиною, Румунією, Угорщиною чи Молдовою, і лише тоді за допомогою волонтерів літаком, автобусом чи потягом їхати далі.

 

Асоціація молодих юристів (AJA) Мадридської асоціації адвокатів, українського походження, готова консультувати українців, які змушені були покинути Україну.

Щоб отримати допомогу та статус біженця, після перетину кордону треба звернутися до Центрів прийому біженців (OAR). Після цього людина отримає документ, що підтверджує факт зустрічі зі співробітником OAR з метою ініціації процесу отримання притулку. Він підтверджуватиме право на перебування в Іспанії доти, поки не буде вирішено, чи варто надавати людині притулок в Іспанії. Після того, як звернення схвалять, розпочнеться оформлення документів.

Усі українці, які прибули до Іспанії та не мають коштів, можуть розраховувати на захист держави. Це стосується і тих громадян, які прибули з України після початку війни (24 лютого 2022 року), і тих, які на той момент перебували в Іспанії й не змогли повернутися до своєї країни. Однак сюди не входять іноземці, які мали останні п’ять років дозвіл на проживання.

Іспанський уряд має програму соціальної підтримки осіб для задоволення базових потреб – житла, їжі, одягу та психологічної допомоги. Щодо виплат наразі немає інформації.

У Барселоні за виконання програми соціальної підтримки відповідають три організації – ACCEM, CEAR і Червоний хрест.

Вибір місця проживання не передбачений програмою — рішення ухвалює іспанський уряд, відповідно до вільних місць у центрах прийому біженців. Однак людина самостійно може орендувати кімнату в хостелі, готелі чи навіть апартаменти, проте за власний рахунок. У цьому допоможуть волонтери.

Особи без громадянства, які звернулися за статусом біженця, зазвичай не отримують дозволу на роботу. Проте це положення може переглядатися для українців.

Загалом дозволено перебувати не більше 90 днів протягом 180, якщо в’їжджати з біометрією. Проте наразі йдеться про дозвіл на перебування до трьох років.

Португалія

З 2 березня у країні діє спрощений режим надання тимчасового притулку громадянам України. Притулок можна просити особисто та онлайн з Португалії чи за її межами. Перша резиденція надаватиметься на рік із можливістю продовження 2 рази по півроку.

Громадяни інших країн – члени сім’ї осіб, які мають право на отримання притулку, також матимуть право на отримання резиденції.

На громадян України, які потребуватимуть фінансової допомоги та не мають житла, будуть розповсюджуватися всі ті самі права на таку допомогу, які передбачені основним законом щодо надання тимчасового притулку, а саме: щомісячна грошова допомога, надання житла або, як альтернатива, певна грошова сума.

Всім громадянам буде автоматично присвоєний податковий номер, номер соціального страхування, номер користувача системою охорони здоров’я, а також будуть надіслані персональні дані до біржі праці.

З 4 березня у відділеннях імміграційної служби Португалії працюють співробітники, які приймають заявки виключно у громадян України за новим спрощеним режимом з 08:00 до 20:00. Це була ініціатива співробітників імміграційної служби і здійснювати прийом працівники будуть на волонтерських засадах, без отримання заробітної плати. 

Пакет документів для отримання притулку мінімальний, власне кажучи – це паспорт, і то якщо є. Без паспорту також можна, але встановити особу буде складніше і процес триватиме довше.

Окрім волонтерів, завжди можна звернутися до Центру допомоги іммігрантам CNAIM .

Зазначимо, тимчасовий захист – це не статус біженця у тому розумінні, як ви собі це уявляєте: ніхто паспорт у вас не забиратиме, виїжджати можна, працювати можна. Матеріальна допомога бути призначатися тим, хто цього потребує, у розмірі 150 євро на людину. Можлива додаткова компенсація у такому ж розмірі на житло. Подаватися можна із простроченим паспортом і лише із внутрішнім.

Кордон із Польщею можна перетнути із внутрішнім паспортом і з домашніми тваринами без необхідності оформлення документів. Для дітей краще намагатися зробити дозвіл від батьків.

Німеччина

Тимчасовий прихисток надаватиметься громадянам України, особам без громадянства та особам, яким в Україні було надано статус міжнародного притулку, та які станом на 24 лютого 2022 проживали в Україні і через військові дії змушені були покинути територію України та переїхали до ЄС починаючи з цієї дати, а також членів сімей цих трьох кіл осіб. Громадянам інших держав, які проживали в Україні станом на 24 лютого 2022 року за посвідкою на постійне проживання, тимчасовий прихисток в ЄС надаватимуть лише за умови, якщо ці особи доведуть, що не в змозі безпечно повернутися для довготривалого проживання у державі свого громадянства.

 

Місце проживання можна реєструвати у Bürgeramt/Bürgerbüro/Meldeamt та звертатися після цього до Ausländerbehörde (АВН) із заявою про видачу дозволу на перебування (Aufenthaltserlaubnis nach § 24 AufenthG). Відповідальне за вашу заяву АВН можна знайти на https://bamf-navi.bamf.de/en/Themen/Behoerden, ввівши назву міста вашого поточного перебування в Німеччині або ще краще п'ятизначний індекс (нім. Postleitzahl або PLZ), після чого клікнувши на карті на значок меншого будиночка з двома віконцями (не з чотирма!), потім - на "Contact details". Там буде адреса та контактні дані Ausländerbehörde, відповідального за вас.

Після подачі заяви до АВН на видачу дозволу на перебування вам зобов'язані видати Fiktionsbescheinigung nach § 81 Abs. 5 AufenthG (тимчасовий документ зеленого кольору, який підтверджує легальність вашого перебування в Німеччині до отримання дозволу на перебування).

Дозвіл на перебування, скоріш за все, міститиме необмежений дозвіл на роботу за контрактом (unselbstständig) і як приватного підприємця (selbstständig), однак працювати можна буде лише після отримання цього дозволу на перебування на руки або щонайменше повідомлення АВН про прийняте позитивне рішення щодо його видачі.

До отримання дозволу на перебування у разі відсутності житла (власного, у знайомих чи наданого міцевими мешканцями/волонтерами) та/або коштів для існування, можна звернутися до місцевого Sozialamt, який зареєструє вас та надасть житло та/або кошти на перший час. 

Питання допуску до інтеграційнійних курсів, де вчать базовій німецькій мові та основам життя та побуту в Німеччині, ще поки залишається відкритим, але, скоріш за все, воно буде вирішено позитивно.

Під час надання тимчасового прихистку та видачі відповідного дозволу на перебування Німеччина не направлятиме тих осіб в інші міста/землі Німеччини, які живуть у своїх рідних чи знайомих.

Велика Британія

Українцям, у яких є родичі у Великій Британії, країна спростила правила в’їзду. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ Британії збільшило кількість зустрічей для подачі на візу в регіоні з 500 до 6000 на тиждень, щоб пришвидшити процес подання заявок. Також країна збільшила кількість дозволеного часу перебування на її території з одного до трьох років.  

 

Зараз у Британії працюють над "маршрутом необмеженого спонсорства", що діятиме для українців без родинних зв’язків. Він дозволить громадам, місцевій владі та іншим спонсорам підтримати тих, хто цього потребує, приїхати до Великої Британії. 

Швеція

Ви можете подавати заяву на статус біженця (asyl) чи переселенця (massflykt). Різниця в тому, що переселенцям одразу дають дозвіл на проживання, а щодо біженців мають розглядати справу і треба чекати рішення. Як переселенець можна отримати дозвіл на проживання на 1 рік і можливість продовження до 3-х років (якщо гуманітарне становище в вашій місцевості значно покращає, теоретично вам можуть запропонувати поїхати додому після першого року). Переселенці мають право на роботу, медичне обслуговання з обмеженнями, комуни повинні забезпечити житлом та економічною допомогою, якщо немає інших варіантів. Діти переселенців мають право на освіту/школу чи дитсадок (шведськомовні, якщо є можливість з викладанням рідної мови), повне медичне обсуговання. Переселенці мають змогу пересування по всьому ЄС. 

 

Ви можете, одержавши статус переселенця, також подати на статус біженця, чи подаватися на біженця одразу.

Біженці повинні довести, що їх особисто переслідували на рівні держави. Вони отримують адвоката, який допомагає при розгляданні справи. Справа розглядається в міграційній службі, на цей час ви повинні знаходитись в Швеції. Вам надають житло, з харчуванням чи без, якісь кишенькові гроші. Ви можете працювати, діти ходити в школу. Розглядання справи може тягнутися місяцями. Якщо підстав для захисту не знайдуть, вас депортують, але в умовах коли в країні йде війна виконання рішення про депортацію скоріш всього відкладуть. Якщо вашу справу ухвалять, ви получите дозвіл на проживання.

Якщо ви знайдете роботу, то теоретично можете подавати на робочу візу замість переселенця. 

Наразі процедура прийому переселенців ще чітко не встановлена.

Для літніх людей в статусі переселенця, які потребують спеціального нагляду, треба домовлятися з комуною, в яку вас направить міграційна служба.

В Стокгольмі є проблеми з чергами в дитячих садках, школах, лікарнях. 

При спілкуванні з офіційними закладами вам повинні давати перекладача, якщо ви не володієте шведською чи англійською.

Проїзд в міському транспорті Стокгольму безкоштовний з українським паспортом. 

Безкоштовні курси шведської мови для шукачів притулку: Alma Folkhögskola, Buteljgatan 6, 6-й поверх, Liljeholmen (Stockholm), контактна особа Наталія 072-158 41 75, natalia.lyakhovchenko@almafolkhogskola.se.

Франція

Українців просять звертатися за адресою в Парижi: 39 rue des Cheminots ( 18ème métro Porte de La Chapelle). Тут спочатку допомагають з нагальними питаннями – житло, їжа, потім – з оформленням документів для проживання, дозволу на роботу, навчання, право на медичну та фінансову допомогу (protection temporaire).

Щоб отримати право на безкоштовний проїзд в Парижі, потрібно показати паспорт. Вам дадуть квиток на цілий день, який дозволяє переміщатись у всіх зонах Парижа, а також дадуть спеціальну картку для проїзду. Тільки для поїздів.

Для тих , хто не володіє французською мовою, ось текст який допоможе отримати квиток:

"Bonjour, Je viens d’Ukraine et je suis une personne déplacée à cause de la guerre. Je voudrais demander la carte provisoire et le coupon de dépannage. Merci ".

Кому терміново потрібен одяг, звертатися за адресою: MJC, 36 boulevard Gallieni, 94130 Nogent-sur-Marne. Понеділок, вівторок, четвер та п’ятниця, з 18:00-20:00.

Курси французськоі мови: MJC, 36 boulevard Gallieni, 94130 Nogent-sur-Marne.

Адреса для допомоги дітям, які прибули без батьків, людям з онкологією, діабетом або в кого закінчуються важливі медикаменти contact@aideukraine.fr.

Відповідальна з організації біженців у Франції - Уляна Мосорко.

Канада

Уряд Канади створив дві тимчасові міграційні програми для українських біженців. Перша спрямована на допомогу тим, хто потребує тимчасового притулку. Друга – стосуватиметься людей, які емігрують до Канади і мають там своїх родичів.

 

Щоб скористатися першою міграційною програмою, треба заповнити просту заявку та надати біометричні дані для безпекової перевірки. Згідно з цією програмою в країні можна буде знаходитися два роки.

За словами міністра імміграції Канади Шона Фрейзера, Канада видаватиме відкриті дозволи на роботу українським працівникам, студентам та відвідувачам, які наразі знаходяться в Канаді та не можуть повернутися додому. 

Друга міграційна програма дозволить ширшому колу родичів переселятися до Канади. Робота над нею ще триває.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme