У "слуг" заявили, що Чаус є цінним свідком у справах проти високопосадовців

Екс-суддя Микола Чаус є цінним свідком для правоохоронців, оскільки його його свідчення можуть лягти в основу кримінальних справ проти високопоставлених чиновників

Христина Макогон

Зазначимо, що наразі Служба безпеки України вже розслідує низку проваджень, де в Чауса є статус свідка.

Вважається, що екс-суддя має багато важливої інформації. Про це розповіла в ефірі програми "Сьогодні День" на телеканалі "Україна 24" народна депутатка від "Слуги народу" Галина Янченко, коментуючи суд з обрання Чаусу запобіжного заходу.

"На сьогоднішній день Чаус для багатьох правоохоронних органів є корисним джерелом інформації, людиною, чиї свідчення можуть лягти в основу інших кримінальних проваджень, зокрема щодо колишніх високопосадовців", – зауважила Янченко.

Вона додала, що наразі НАБУ та СБУ ведуть окремі провадження з різним статусом Чауса і рішення суду визначить його подальшу долю.

" В даний момент Вищий антикорупційний суд розглядає питання про запобіжний захід для екс-судді, тобто саме суд може вирішити, де саме буде перебувати Чаус – за ґратами в СІЗО, або на нічному або денному домашньому арешті. І в залежності від цього можна далі говорити, де саме він буде перебувати, хто буде займатися його безпекою, щоб він знову не зник", – підсумувала нардеп

Нагадаємо, дещо раніше стало відомо, чому суд над Чаусом проходить у закритому форматі.

Довідка: 9 серпня 2016 року Чаус був затриманий співробітниками НАБУ за одержання хабаря у розмірі $150 тис. Ці кошти виявили у двох скляних банках, одну з яких суддя особисто закопував у дворі власного приватного домоволодіння. У вересні того ж року Верховна Рада дала згоду на арешт судді.

Однак тоді суддя вже не перебував в Україні, а 12 вересня 2016 року його було оголошено у розшук. У березні 2017 року Микола Чаус був затриманий на території Молдови. А у жовтні Молдова відмовила Чаусу в політичному притулку.

У квітні 2021 року стало відомо, що в Молдові невідомі викрали Чауса. Наступного дня в МВС Молдови повідомили, що українського суддю Миколу Чауса, який перебував у Кишиневі, викрали іноземні громадяни.

Згодом Чаус опублікував відео, на якому заявив, що перебуває в безпеці й має намір прибути до України. Його адвокат заявив, що ці заяви можуть бути не добровільними. Водночас генпрокурор Молдови назвав учасників викрадення судді Чауса.

30 липня екс-суддю Миколу Чауса знайшли в одному із сіл на півдні Вінницької області, неподалік кордону з Молдовою.

Згодом НАБУ закликало правоохоронців передати знайденого суддю Чауса їм. Після цього у центрі Києва спецпідрозділи НАБУ і СБУ з'ясовували стосунки через право здійснити процесуальні дії над колишнім суддею Миколою Чаусом.

2 серпня народний депутат Гео Лерос, посилаючись на "надійне перевірене джерело", заявив, що президент Володимир Зеленський нібито таємно зустрічався з Чаусом ще до того, як було офіційно оголошено про виявлення екс-судді. Також про це розповів колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Він заявив, що Зеленський зустрічався із Чаусом кілька разів.

Водночас в Офісі президента цю інформацію спростували – там назвали такі заяви "свідомою брехнею" й додали, що нині склалася унікальна ситуація, коли виник очевидний конфлікт підслідності: НАБУ має конкретні докази до 2016 року, а СБУ потрібно реагувати на епізоди сьогоднішні – зникнення, повернення, загрози життю і так далі.

На брифінгу прес-секретар глави держави визнав, що у Зеленського не знають, хто має розслідувати справу екс-судді Чауса.

3 липня екс-суддю Дніпровського суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ у лікарні "Феофанія"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua