В Україні за рік провели рекордну кількість трансплантацій: Що про це відомо
В Україні впродовж 2021 року було проведено рекордні 313 трансплантацій
- Новини Depo.ua
-
14 січня 2022 10:49

Лідерами за кількістю операцій залишаються Національний інститут хірургії та трансплантології імені Шалімова (77), Клінічна лікарня швидкої допомоги міста Львів (51) та Київська обласна клінічна лікарня (41).
Про це повідомив народний депутат від фракції "Слуга народу" та голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький у своєму Telegram, передає Depo.ua.
Зведені підсумки роботи галузі за 2021 рік
Український центр трансплант-координації опублікував зведені підсумки роботи галузі за 2021 рік:
-
проведено 313 трансплантацій;
-
здійснено 59 мультиорганних вилучень;
-
вперше пересаджено серце дітям;
-
вперше проведено трансплантацію легень;
-
вперше виконано симультантну трансплантацію (пацієнту одночасно пересаджено серце і нирки);
-
проведено 19 трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора, з них 17 – дітям;
-
відправлено на пересадку органів до інших країн вдвічі менше пацієнтів, ніж торік.
Радуцький нагадав, що наприкінці 2019 року профільний комітет Ради ініціював законодавчі зміни, які дали старт розвитку галузі.
"Ми спростили алгоритм дій при трансплантації, декриміналізували проведення операцій та почали створювати систему, здатну забезпечити потреби українських пацієнтів у пересадці органів", – додав він.
Крім того, минулого року уряд втричі підвищив оплату за трансплантацію:
-
серця – до 2 млн грн;
-
легень – до 2,6 млн грн.
"Фактично Кабмін встановив ринкові тарифи, що мотивує медиків на проведення більшої кількості операцій", – пояснив нардеп.
За його словами, влада регулярно перерозподіляє кошти з проведення операцій за кордоном на трансплантації в Україні.
"За інформацією МОЗ, загалом у 2021 році на лікування в іноземних клініках у державному бюджеті було передбачено 700 млн грн. З них 389 млн грн перерозподілили на проведення операцій з пересадки органів в Україні. Перерозподіл коштів на українську трансплантацію сприяє розвитку наших профільних медзакладів та збільшує кількість операцій", – наголосив Радуцький.
Плани розвитку трансплантології на 2022 рік
На поточний рік урядом запланована робота задля:
-
стандартизації медичних закладів та лабораторій;
-
освоєння нових напрямків трансплантації;
-
надання погодження на посмертне донорство у "Дії".
Зазначається, що нині трансплантація проводиться у 26 лікарнях України.
"Але активними учасниками пілотного проекту є 10-12 клінік, решта провела по одній-дві операції з пересадки органів за рік. МОЗ планує розвивати медичні заклади, які активно проводять операції, стимулювати конкуренцію між ними, що призведе до надання якісніших послуг", – розповів Радуцький.
Він уточнив, що нині в Україні виконують трансплантації:
-
нирок;
-
печінки;
-
серця;
-
рогівки ока;
-
шкіри;
-
кісткового мозку.
Водночас українські лікарі планують освоїти нові напрямки трансплантації:
-
пересадка підшлункової залози;
-
пересадка кишківника;
-
пересадка шкіри від померлого донора.
За словами Радуцького, у програмі медичних гарантій готується до запровадження пакет медичної послуги із супроводу пацієнтів після трансплантації. Крім того, ліки проти відторгнення органів заплановано включити до програми реімбурсації.
Крім того, значні зміни у галузі мають відбутись завдяки новому закону, який регулює питання трансплантації анатомічних матеріалів людині.
Що передбачає новий закон
Він, зокрема, дозволить дати згоду на посмертне донорство через застосунок "Дія".
"Сьогодні в законодавстві закріплена презумпція незгоди, тобто вважається, що всі українці після смерті мозку проти вилучення їхніх органів. Водночас можна дати прижиттєву згоду на це, звернувшись до трансплант-координатора. Але процедура доволі складна та бюрократична – наразі у ЄДІСТ (Єдина державна інформаційна система трансплантації) менш як 50 прижиттєвих згод. Закон дозволить швидко оформити згоду через "Дію" та значно збільшить кількість людей, які погодились стати посмертними донорами", – пояснив Радуцький.
Крім того, закон:
-
удосконалює алгоритми підбору пари донор-реципієнт;
-
розширює коло осіб, які можуть ухвалювати рішення про вилучення органів;
-
встановлює перехід від пілотного проекту трансплантації до фінансування галузі з 2023 року через програму медичних гарантій.
"І наостанок. Нам вдалося вдвічі збільшити фінансування галузі у наступному році – з 500 млн грн до 1 млрд грн. Продовжуємо сприяти розвитку трансплантації в Україні та чекаємо на нові рекордні результати", – підсумував Радуцький.
Нагадаємо, на початку 2021 року у МОЗ повідомили, що Україна потребує щонайменше 500 трансплант-координаторів. Вони виявляють потенційного донора та організовують всі необхідні заходи.
Трансплант-координатори встановлюють, зокрема, наявність у потенційного донора прижиттєво наданої згоди (або незгоди) на вилучення анатомічних матеріалів після визначення незворотної смерті.
Також ці люди отримують згоду на донорство від законних представників померлої особи та організовують проведення досліджень, дані про які необхідні для визначення пари донор-реципієнт тощо.
Нещодавно стало відомо, що мобільний застосунок "Дія" отримав додаткові можливості щодо посмертного донорства.
Читайте також: Продовжує битися: Неймовірні історії трьох трансплантацій серця, проведених у Львові у 2020 році
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News