"Нафтогазу" на опалювальний сезон не вистачає 44,5 млрд грн: ЗМІ розповіли, де компанія планує їх взяти і чому в цьому є велика проблема

Вже ось-ось в Україні стартує опалюваний сезон, однак НАК "Нафтогаз", щоб його розпочати, не вистачає великої суми грошей, і йдеться не про один мільярд гривень

Журналіст стрічки новин
"Нафтогазу" на опалювальний сезон не вис…
Фото: Depo.ua

Минулий рік "Нафтогаз України" закінчив зі збитком в 19 млрд грн, однак на рахунках все ж залишилось 57,7 млрд грн. Але, навіть попри це, компанія відчуває потребу у додаткових коштах. Загальний обсяг її надпланових витрат під час опалювального сезону цього року може скласти 123 млрд грн.

Як пише Depo.ua, це підтверджує інформаційна записка від НАК, спрямована прем'єр-міністру Денису Шмигалю, що є у розпорядженні видання "РБК-Україна".

Документ свідчить про те, що є дві ключові причини, чому виникають додаткові витрати, й компанія недоотримує доходи: зростання ціни імпортного газу та обмеження його вартості для населення всередині країни. Згідно з підрахунками, компанії доведеться заплатити на 33,7 млрд грн більше ренти на газ власного видобутку. 

Де "Нафтогаз" планує взяти гроші на закупівлю газу

Видання пише, основною проблемою залишаються гроші на закупівлю імпортного газу у розмірі 3 млрд кубометрів. Його необхідно придбати в опалюваний сезон, а потрібно на це 44,5 млрд грн. "Нафтогаз" планує ці кошти отримати від компанії "Оператор ГТС України". А 57,7 млрд грн, які були в запасі ще з 2020 року, вже витратили на закупівлю газу. Саме це і підтверджується в записці.

Директор з комунікацій "Нафтогазу" Максим Білявський у коментарі "РБК-Україна" заявив, що нині "Нафтогаз" продовжує закупівлю газу, а на початок жовтня очікується, що в сховищах буде понад 19 млрд кубометрів (зараз трохи більш як 18 млрд), що на 2 млрд кубометрів більше, ніж вимагав уряд.

У чому проблема отримання коштів

гроші

Питання коштів, зокрема 44,5 млрд грн, залишається відритим. Адже "Оператор ГТС України" має право розпоряджатися грошима тільки за згодою наглядової ради "Магістральних газопроводів України". А новий склад наглядової ради вже відібраний, але ще не затверджений Кабміном.

Своєю чергою МГУ також має свого акціонера – Міністерство енергетики. А відомство може не погодити передачу коштів, навіть якщо застосувати норму, що за відсутності наглядової ради рішення ухвалення акціонером, адже Міненерго акціонер саме МГУ, а не ГТС.

"До того ж договір підтверджує фактичну залежність оператора ГТС від НАК, оскільки накладає фінансові зобов'язання на ГТС. А це прямо суперечить умовам Третього енергопакета", – йдеться у тексті видання.

Які є шляхи розв'язання проблеми

Виходів з цієї ситуації є декілька. Уряд може затвердити наглядову раду МГУ, яка має повноваження схвалити угоду. Однак в МГУ, за джерелами видання, проти цього, адже вважають, що "Нафтогаз" не може претендувати на компенсацію втрати активів і прибуток від них, оскільки ніколи ними не володів, а лише керував. Там виходять з того, що власником ГТС, по суті, є народ України. В ГТС, за інформацією співрозмовника в компанії, також кажуть, що у них немає ніяких формальних зобов'язань перед "Нафтогазом".

Розглядають й наступний варіант. Потрібні для "Нафтогазу" кошти можуть перерахувати МГУ як дивіденди від "ГТС" до державного кошторису. Після цього Верховна Рада повинна буде ухвалити рішення про їхнє використання на користь "Нафтогазу". Однак поки що таке рішення теж не узгоджене.

За даними органів місцевого самоврядування, фізична готовність до опалювального сезону становить понад 90%.

Нагадаємо, що 8 липня НКРЕКП передала місцевим органам влади право встановлювати ціну на опалення.

Як наслідок, вже цієї осені в Києві можуть на 30-40% зрости тарифи на гарячу воду та опалення. У зв'язку зі збільшенням тарифів влада столиці запроваджує так званий рекомендований авансовий платіж – 10 грн/кв. м. З 1 липня тариф на газ у Києві становить 10-12 гривень за кубометр, а до осені тільки дорожчатиме. Також подорожчає електроенергія.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme