У ДБР детально розповіли, у чому звинувачують Порошенка
Державне бюро розслідувань оприлюднило детальну схему постачання вугілля з "ЛНР" та "ДНР" в Україну, у причетності до чого звинувачують п'ятого президента Петра Порошенка
- Новини Depo.ua
-
17 січня 2022 18:06
ДБР опублікувало обставини справи Порошенка, якому закидають причетність до злочинної схеми постачання впродовж 2014–15 років вугілля із тимчасово окупованих територій Донбасу.
Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на сайт ДБР.
За даними ДБР, у жовтні 2014 року представники вищого політичного керівництва Росії вирішили залучити до підривної діяльності проти України Віктора Медведчука, який впродовж тривалого часу має особисті тісні сталі зв’язки з вищим політичним керівництвом і України, і Росії.
Усвідомлюючи, що самостійно він не зможе досягнути своєї мети, Медведчук начебто домовився з Порошенком, який як президент України мав необхідні можливості адміністративного впливу на вертикалі виконавчої та законодавчої влади.
Протягом серпня – жовтня 2014 року урядом України та відповідними держпідприємствами вживались заходи, спрямовані на диверсифікацію джерел постачання вугілля, що могло б забезпечити енергетичну безпеку та незалежність України.
Однак надалі усі старання силами змовників були зведені нанівець.
На виконання рішення наради від 19 серпня 2014 року під головуванням міністра енергетики, ДП "Укрінтеренерго" уклало контракт зі Steel Mont Trading Ltd, відповідно до умов якого останнє зобов'язувалося поставити в українські порти Чорного моря вугілля різних марок у необхідній кількості. Вже 30 жовтня 2014 року компанія Steel Mont Trading Ltd здійснила першу поставку.
25 листопада 2014 року міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан підписав наказ № 841, яким припинив виробничу та фінансово-господарську діяльність усіх держпідприємств, установ, організацій та об'єднань, що належать до сфери управління Міненерговугілля та господарських товариств і які перебувають під фактичним контролем терористичних організацій "ЛНР" та "ДНР".
У цей час Медведчук та представники вищого політичного керівництва РФ розробили план сприяння діяльності терористичних організацій через створення в умовах опалювального сезону штучного дефіциту вугілля для потреб енергогенеруючих підприємств України.
Медведчук взяв на себе функцію комунікатора із Росією та представниками терористичних організацій. Порошенко нібито залишив за собою управлінські та кадрові питання, та у разі потреби – адміністративний вплив.
Віктор Медведчук залучив до схеми Сергія Кузяру, який мав зв’язки з представниками терористичних організацій "Л/ДНР" та був добре обізнаний щодо господарської діяльності підприємств вугледобувної галузі на територіях, які тимчасово не підконтрольні Україні.
Орієнтовно на початку листопада 2014 року Медведчук запропонував останньому приєднатися до розробки плану постачання вугілля та взяти на себе одну із головних місій. План передбачав, що Російська Федерація спочатку штучно створює дефіцит вугілля для енергогенеруючих підприємств України. Для цього РФ обмежила постачання вугілля до України зі своєї території за ще чинними договорами купівлі-продажу.
При цьому штучне обмеження постачання вугілля з Росії могло бути припинено лише за умови початку постачання вугілля з тимчасово окупованих територій, і кількість поставленого після цього з РФ вугілля пропорційно залежала б від кількості вугілля, поставленого терористичними організаціями.
Керівники терористичних організацій "Л/ДНР" на виконання своєї частини злочинного плану визначили по одному конкретному вугледобувному підприємству окремо від "ЛНР" та "ДНР", які виступили як постачальники вугілля для енергогенеруючих підприємств України. Після отримання авансових платежів за вказівкою службових осіб вищого політичного керівництва Російської Федерації вони розпочали його відвантаження та постачання.
Весь цей час Медведчук погоджував свої дії із вищим політичним керівництвом Росії та доповідав у Москву кураторам про перебіг подій та хід реалізації плану.
4 листопада 2014 року, як стверджують у ДБР, на виконання своєї частини домовленостей Порошенко ініціював засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладних заходів сталого проведення опалювального сезону 2014/2015 року.
На цьому засіданні він висловив сумніви щодо якості вугілля, яке завезено з Південно-Африканської Республіки, а Генпрокуратурі та МВС надав усне доручення для здійснення перевірки згаданого контракту. Він також наголосив на необхідності припинення контракту з компанією Steel Mont Trading Ltd і зупинки його відвантаження для потреб ПАТ "Центренерго".
Цього ж дня Генеральна прокуратура України розпочала досудове розслідування у кримінальному провадженні за листом, який надійшов з Міністерства внутрішніх справ України.
Вже 7 листопада 2014 року у приміщеннях Міністерства енергетики та вугільної промисловості, підприємства "Укрінтеренерго", ПАТ "Центренерго" та в інших установах проведено низку обшуків, а 3 грудня повідомлено про підозру директору "Укрінтеренерго" В. Зіневичу у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
"Ініційовані Порошенком дії та заходи створили передумови та стали основною причиною односторонньої відмови компанії Steel Mont Traiding ltd від виконання своїх зобов’язань на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки", – кажуть у ДБР.
Після цього ПАТ "Центренерго" опинилось у штучно створених умовах, за яких мало змогу імпортувати вугілля лише від підприємств Російської Федерації, що надало можливість вищому керівному складу державних органів РФ приступити до реалізації своєї частини злочинного плану.
Для цього у РФ ухвалили рішення про блокування постачання російського вугілля на територію України вже з 22 листопада 2014 року, залишивши можливість для ввезення вугілля тільки з території України, яка тимчасово контролюється представниками тероритичних організацій "Л/ДНР".
Одночасно з цим, з листопада 2014 року і по січень 2015 року, Медведчук розпочав роботу з організації системи придбання вугілля у підприємств, майно яких перебуває у власності та під контролем терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР".
Дбаючи про свої політичні інтереси, Порошенко та Медведчук нібито прийняли рішення про необхідність надання операціям з придбання вугілля у підприємств, визначених терористичними організаціями, вигляду звичайної господарської діяльності через формальну перереєстрацію місця їх знаходження та відкриття їм розрахункових рахунків на підконтрольній Україні території, видаючи їх за національних виробників вугільної продукції.
Така перереєстрація надавала можливість внести ці дані підприємства до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей для безперешкодного переміщення вугілля через лінію розмежування.
Про вчинені дії та позитивні результати домовленостей Медведчук протягом листопада – грудня 2014 року та січня 2015 року постійно доповідав вищому політичному керівництву РФ, акцентуючи на ефективності блокування постачання російського вугілля, та наполягав на необхідності його продовження. Зокрема, такі розмови відбувалися 25 та 27 листопада, 6, 12, 24 грудня та протягом 27 – 30 грудня 2014 року.
"Зі свого боку Порошенко сприяв призначенню на посаду міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишина. Демчишин не лише сприяв у реалізації цієї схеми, але скасував усі рішення попередника, які ставили роботу підприємств на окупованих територіях та співпрацю із ними під сумнів", – стверджують у ДБР.
Ватажки терористів визначили для співпраці ДП "Шахта імені К. І. Кисельова" та ДП "Луганськвугілля". Після цього Кузяра, погодивши свої дії з Медведчуком, за протекцією Демчишина розпочав переговори зі службовими особами ПАТ "Центренерго" про укладання угод на постачання вугілля із вказаними підприємствами.
Також Сергій Кузяра, за підтримки Демчишина, сприяв формальній перереєстрації ДП "Шахта імені К.І. Кисельова" та ДП "Луганськвугілля" на території міста Києва. Саме він вів переговори з представниками терористичних організацій про відрядження підконтрольних їм осіб до Києва, де мала відбутись зміна установчих документів, призначення цих осіб керівниками підприємств, відкриття банківських рахунків, підписання необхідних договорів та інших документів.
Після "легалізації" вказаних підприємств 16 грудня 2014 року між ПАТ "Центренерго" та ДП "Луганськвугілля" укладено договір на постачання вугілля на суму 22 млн 640 тис. гривень, цього ж дня на рахунки підприємств відразу надійшла передоплата в розмірі 2 млн 264 тис. гривень.
31 грудня 2014 року ПАТ "Центренерго" здійснило нібито на адресу ДП "Луганськвугілля" та ДП "Шахта імені К.І. Кисельова" оплату платежів на суму 10 млн гривень як готівкових авансових платежів за майбутнє постачання вугільної продукції – по 5 мільйонів гривень кожному.
Цього ж дня зазначені готівкові кошти були доставлені керівництву терористичних організацій "ЛНР" та "ДНР" і використані ними для забезпечення діяльності організацій, про що Медведчук негайно інформував представників вищого політичного керівництва РФ.
Отримавши кошти, представники терористичних організацій "Л/ДНР", діючи за вказівками представників вищого політичного керівництва Російської Федерації, з січня 2015 року розпочали завантаження вугілля та його транспортування до підрозділів ПАТ "Центренерго".
На початку січня 2015 року ПАТ "Центренерго" здійснило на користь ДП "Луганськвугілля" ще два платежі по 10 млн гривень кожен.
15 січня 2015 року між ПАТ "Центренерго" та ДП "Луганськвугілля" укладено новий договір про постачання вугілля на орієнтовну суму 1 млрд 584 млн гривень.
За цією угодою з 15 січня по 11 листопада 2015 року на рахунки незаконно захопленого підприємства перераховано майже 27 млн 600 тис. гривень.
Усього протягом 2015 року за постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей, перераховано, переведено в готівку та розподілено на користь терористичних організацій "Л/ДНР" не менше 205 млн 391 тис. гривень, не враховуючи коштів, сплачених у готівковій формі. Загалом згідно із підписаними угодами з бюджету мало б бути сплачено більше ніж 3 млрд 168 млн гривень.
"Отже, очевидно, що своїми умисними діями за попередньою змовою громадяни Порошенко, Медведчук, Кузяра та Демчишин сприяли діяльності терористичних організацій "Л/ДНР", забезпечуючи придбання вугілля у підконтрольних їм підприємств за державні кошти України", – заявляють в ДБР.
Там додали, що в результаті таких дій енергетична галузь України була поставлена у залежність від Російської Федерації та терористичних організацій "Л/ДНР". Росія отримала ширші можливості для подальшого втручання у внутрішні справи України та ведення підривної діяльності проти неї.
Нагадаємо, сьогодні, 17 січня, Порошенко повернувся в Україну з міжнародного турне, яке охоплювало п’ять країн. В аеропорту його зустріли ДБРівці. Вони підійшли до Порошенка під час паспортного контролю. Після контролю п'ятому президентові відмовилися повертати паспорт.
Представники ДБР заявили, що "проводять слідчі дії" та намагаються вручити повістку. Через деякий час прикордонники, поспілкувавшись з представниками ДБР, все ж повернули Порошенкові паспорт.
Дещо згодом п'ятий президент прокоментував спробу недопуску його в Україну.
У ДБР водночас заявили, що намагалися вручити Порошенкові процесуальні документи – клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та повістки про виклик до Печерського райсуду для його розгляду – однак його оточення "штучно створювало передумови для того, щоб завадити слідчим виконати їх законні дії".
Згодом під час засідання суду Порошенко повідомив, що влада, не маючи для цього правових підстав, зробила спробу незаконно призначити йому безоплатного адвоката. На думку політика, це є відвертою провокацією, тому він звернеться з цього приводу до правоохоронних органів.
Проте Державне бюро розслідувань стверджує, що не залучало адвоката безоплатної вторинної правової допомоги для надання її Петру Порошенку у суді. Там заявили, що ця інформація є неправдивою та не відповідає дійсності.
Довідка: 20 грудня Порошенку висунули підозру у державній зраді у справі про постачання вугілля з непідконтрольного Донбасу. Кримінальну справу проти політика порушили на тлі забезпечення України вугіллям в умовах військового протистояння 2014-2015 років.
21 грудня Порошенко записав відеозвернення, в якому заявив, що перебуває у Польщі й повернеться в Україну із закордонної ділової поїздки в першій половині січня. Також він уточнив, що не з'явиться на допит ДБР.
Згодом адвокат Ігор Головань повідомив, що Офіс генерального прокурора подав до Печерського районного суду Києва клопотання про арешт майна Порошенка.
6 січня Печерський суд підтримав клопотання Офісу генпрокурора щодо арешту майна Порошенка. Відповідну ухвалу суду було оголошено під час судового засідання. Інформацію про арешт майна Порошенка підтвердили і в Офісі генпрокурора.
Порошенко ж повідомив, що по поверненню в Україну планує з'явитися на суді та провести зустріч із генпрокуроркою Іриною Венедіктовою.
Читайте також: Порошенко повернувся в Україну: Хроніка подій
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News