Демонстрантів в Алмати розстрілювали російські "миротворці ОДКБ"
Демонстрантів на центральній площі Алмати увечері 6 січня могли розстрілювати російські військові, які прибули до країни як нібито "миротворці ОДКБ"
Всі військові були без розпізнавальних знаків у чорній формі і говорили тільки російською мовою і не розуміли казахської.
Про це повідомив в інтерв'ю "Сибирь.Реалии" очевидець та учасник мітингів в Алмати, один із негласних лідерів протестувальників, правозахисник Мейрхан Абдуманапов, інформує Depo.ua.
"З дев'ятої ранку до пів на сьому вечора все було спокійно. Вдень у табір почали приходити повідомлення: "Виходьте. До міста прибуло підкріплення: російські війська та частини ОДКБ, білоруські, вірменські та ще якісь, вони розганятимуть силою", – повідомив політичний активіст.
За словами Абдуманапова, тільки йому особисто зателефонувало з такою порадою п'ять осіб, і щоразу співрозмовник стверджував, що інформація "з достовірних джерел": "Сьогодні ввечері або вночі стрілятимуть на ураження".
Протестувальники на площі Республіки "прийняли інформацію до відома, але не повірили". Хоча деякі активісти, втім, у результаті все ж таки пішли і відвели людей, які прийшли з ними, зазначив він.
"Як стемніло, о 18:30 або о 18:40, на площі дійсно з'явилися бронетранспортери з кулеметами. Спочатку зі східного, потім із західного боку. Стріляти вони почали на ураження без попередження. Люди кинулися врозсип, я побачив, що деякі впали", – повідомив один із негласних лідерів протестувальників.
За його словами, він бачив на власні очі семеро людей, у яких влучили кулі.
"Когось поранило в руку, когось у голову. З них двох ми змогли вивезти, поранених, а решти немає. Двоє дівчат зовсім молодих і один хлопець, вони вже не подавали ознак життя. Ще один літній, важкий, живий, я спробував його підняти, але не міг", – розповів Абдуманапов.
Він зазначив, що всі військові були без розпізнавальних знаків, у чорній з ніг до голови формі. Водночас вони говорили тільки російською, хоча вранці з ними говорили інші військові, казахи, які зверталися тільки казахською.
"Цього разу до нас солдати зверталися тільки російською. І загрозливим тоном: "Звільніть площу, розстрілюватимемо". Ані слова казахською. З чого ми зробили висновок, що це були російські війська. Як нас і попереджали вдень", – повідомив активіст.
Нагадаємо, у Казахстані люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним. Вони вимагали вдвічі знизити ціну, а їхню область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ — лише в Мангістауській області.
Також президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв схвалив відставку уряду та виконав деякі інші вимоги на тлі протестів. Однак протести продовжилися. Демонстранти вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки, який, на їхню думку, покинув пост глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва.
5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про "терористичну загрозу".
До ОДКБ окрім Казахстану входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Ті погодились ввести свій контингент в країну. Наразі триває перекидання військ ОДКБ до Казахстану.
6 січня ситуація в Казахстані загострилася. На тлі новин про прибуття "миротворців" з Росії, Вірменії та Білорусі, обстріли центральних вулиць посилилися, а до мережі потрапили відео з росіянами, які приїхали "рятувати" казахів.
Наприкінці дня влада Казахстану заявила про взяття адмінбудівель під контроль, а МВС заявило про знищення усіх, хто не складе зброю.
7 січня у Казахстані влада заявила про повне придушення протестів. Йдеться, зокрема, про взяття під контроль міст і майже повне відновлення порядку.
8 січня сутички протестувальників з силовиками продовжились. Комендантську годину в Алматинській області Казахстану продовжили з 20 вечора до 7 ранку.
Читайте також: Топ-10 цікавих фактів про Казахстан у зв’язку із нинішніми протестами
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини на Depo.ua