UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Введення сил ОДКБ посилить позиції Росії на переговорах із США, – експерт

На думку експерта Українського інституту майбутнього Іллі Куса, Росія отримала можливість тактично посилити свої позиції у Центральній Азії, що вплине на глобальну позицію цієї країни у світі 

Журналіст стрічки новин
Введення сил ОДКБ посилить позиції Росії…
Фото: ОДКБ

Своєю думкою щодо подій у Казахстані, де висадилися війська Росії у рамках договору ОДКБ, експерт Ілля Куса поділився на своїй сторінці на Facebook, передає Depo.ua.

На думку Куса, Росія отримає значну перевагу завдяки вводу місії ОДКБ в Казахстан.

"Із заходом до Казахстану російських військ у рамках місії ОДКБ Росія отримує можливість тактично посилити свої позиції в Центральній Азії як гарант у сфері безпеки. Це стало особливо актуальним запитом місцевих республік після відходу американських військ з Афганістану. З того часу Росія встигла посилити угруповання своїх військ у Таджикистані та провести там кілька військових навчань, допомагаючи Душанбе зміцнювати кордон, а також посилити співпрацю з Киргизстаном. Тепер з'являється можливість розширити спектр свого впливу коштом Казахстану", – пише експерт.

Проте, на думку Іллі Куса, навряд чи війська Росії будуть використані для придушення протестів, але те, що факт введення спецзагонів вплине і на позиції Росії у переговорах з США, які заплановано на 10-12 січня.

"У середньо- і довгостроковій перспективі позиції РФ у Казахстані залежатимуть від цього, як вона використовує їх і чи відверто втручатися у внутрішні відносини країни, які пов'язані з безпекою. Враховуючи "казахоцентричність" влади та зростання місцевого націоналізму, це може зіграти проти Москви.
При цьому, на мою думку, навряд чи ці війська ОДКБ будуть використані для придушення протестів. Казахські силовики самі з цим впораються. 3600 військ ОДКБ потрібні для "підстраховки" та охорони критичних об'єктів інфраструктури та держустанов, а заодно і як гарна картинка російської присутності, яка всіх рятує.
Для України ситуація у Казахстані принципово нічого не змінює. Тактичне посилення Росії у Азії зміцнить їх переговорні позиції зі США 10-12 січня, додаючи Москві додаткові аргументи у діалозі із Заходом. Проте переоцінювати їх не варто.

Нагадаємо, сьогодні вранці у мережі з'явилося відео зачистки силовиками центральної площі Алмати. На відео видно, як спецпризначенці ведуть прицільний вогонь по протестувальниках. 

Також стало відомо, що внаслідок сутичок між поліцією та протестувальниками у Казахстані постраждало щонайменше 1000 людей. Також повідомляється про жертви серед працівників правоохоронних органів. 

Довідка: У Казахстані люди вийшли на протести після того, як уряд підвищив з 1 січня 2022 року ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним. Вони вимагали вдвічі знизити ціну, а їхню область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ — лише в Мангістауській області. 

Також президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв схвалив відставку уряду та виконав деякі інші вимоги на тлі протестів. Однак протести продовжилися. Демонстранти вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки, який, на їхню думку, покинув пост глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. 

5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про "терористичну загрозу".

До ОДКБ окрім Казахстану входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Ті погодились ввести свій контингент в країну. Наразі триває перекидання військ ОДКБ до Казахстану.

6 січня ситуація в Казахстані загострилася. На тлі новин про прибуття "миротворців" з Росії, Вірменії та Білорусі, обстріли центральних вулиць посилилися, а до мережі потрапили відео з росіянами, які приїхали "рятувати" казахів

Серед тих, хто застряг в Казахстані через закриття аеропортів, також 43 українці, які наразі знаходяться у безпеці. 

Наприкінці дня влада Казахстану заявила про взяття адмінбудівель під контроль, а МВС заявило про знищення усіх, хто не складе зброю. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme