Кібератака на 70 держустанов була проведена спецслужбами держави-агресора, – Монастирський
Кібератака на органи державної влади, яка сталась в ніч на 14 січня, була спланована й проведена спецслужбами держави-агресора
- Новини Depo.ua
-
24 січня 2022 12:52
Ця кібератака – одна з найбільших за останні декілька років. Вона була спрямована на 70 державних установ і державних органів.
Про це повідомив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, передає Depo.ua із посиланням на прес-службу МВС.
"Це фактично свідчить про те, що ця атака була масовою, скоординованою і, як стверджують наші фахівці з кіберполіції, СБУ та Держспецзв’язку, – не була спрямована на шифрування даних для подальшого продажу, а саме на знищення цих даних", – наголосив він.
За словами Монастирського, саме тому можна стверджувати, що ця кібератака "була здійснена спецслужбами нашого сусіда, держави-агресора".
Він додав, що це вже не перша кібератака, яка здійснювалася на державні органи та установи.
Крім того, Монастирський підтвердив, що портал "Дія" – в нормі, і зламати його не вдалося.
"Щодо кібератаки на державний портал "Дія" можу стверджувати, що дані не постраждали. Такі висновки надали наші спеціалісти з кіберполіції. Вони провели аналіз даних, які начебто пропонувалися з порталу "Дія". Це виявилися зовсім інші дані й це не було зливом інформації. Дана інформація вже була відома, пропонувалася і продавалася ще до 2019 року, тому нічого нового в руки зловмисники не отримали", – пояснив він.
Монастирський нагадав, що "Дія" – портал, який дає доступ до інших державних ресурсів, які самі по собі мають системний комплекс захисту інформації. Наразі інформації про осіб нічого не загрожує.
"Набагато більше людям загрожує особиста недбалість, коли зловмисники можуть підгледіти PIN-код, дату випуску карти, секретний код, або телефоном виманюють дані для зняття коштів з карток українців. На жаль, за останній рік – це сотні мільйонів гривень, які були вилучені саме таким шляхом… Тому, в першу чергу, українцям необхідно бути обережними з передачею особистих даних і елементарно виконувати дії, які захистять від більшості небезпек, що можуть очікувати у кіберпросторі", – підсумував він.
Нагадаємо, дещо раніше секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов назвав кіберагресію одним з головних інструментів Росії проти України. За його словами, протистояти агресії РФ у кіберпросторі можна за умови злагодженої роботи всіх держструктур.
Експерти видання Reuters також заявили, що такі масовані хакерські атаки є одним зі сценаріїв війни Росії проти України.
Довідка: В ніч з 13 на 14 січня хакери зламали сайти низки урядових структур України. На них розмістили текст із погрозами громадянам українською, російською та польською мовами. У зверненні хакерів стверджувалося, буцімто всі особисті дані українців були "завантажені в загальну мережу", а всі дані на персональних комп'ютерах "будуть знищені без можливості відновлення".
Внаслідок кібератаки постраждали офіційні сайти Кабінету міністрів України, Міністерства освіти й науки, Міністерства закордонних справ, Міністерства розвитку громад і територій, Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища, Міністерство аграрної політики та продовольства, Державної казначейської служби, Державної служби із надзвичайних ситуацій тощо. Працювати перестав також портал "Дія".
Дещо згодом Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України запевнила, що витоку персональних даних внаслідок хакерської атаки не відбулось. Ресурси відновили свою роботу.
В Європейському Союзі одразу запропонували Україні допомогу на тлі кібератаки. Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель засудив хакерську атаку й зауважив, що в Євросоюзі знали, що "це може статись". Водночас чиновник відмовився від припущень, хто може стояти за цим злочином.
22 січня у мережі почали з'являтись повідомлення, буцімто невідомі особи продають дані двох мільйонів українців з "Дії" за $15 тисяч. У Мінцифри "злив" даних з "Дії" назвали провокацією. У відомстві також закликали українських кіберспеціалістів об'єднатися, щоб протистояти загрозі та нейтралізувати противника.
Водночас у Центрі стратегічних комунікацій і протидії дезінформації та гібридним операціям Росії запевнили, що оголошенням про продаж нібито "злитих" даних з "Дії" – вже понад тиждень.
У МВС наголосили, що інформація про витік даних з "Дії" є фейком та елементом гібридної війни.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Новини Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News